24.05.2023, 20:17 | czytano: 775

Tydzień z biblioteką pedagogiczną (zdjęcia)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Zakopanem gościła dzieci z klas 0-3 szkół podstawowych powiatu tatrzańskiego. Spotkania odbywały się z okazji 20 edycji, organizowanego od 2004 roku Tygodnia Bibliotek. W spotkaniach wzięło udział ponad 200 dzieci z 7 szkół.
Zaproszonym dzieciom został odczytany list od Królowej Bajki, która prosi o pomoc w odzyskaniu kolorów swoich poddanych, ponieważ bajki blakną za każdym razem, gdy dzieci zamiast po książeczkę, sięgają po smartfon lub komputer.
Uczestnicy, aby pomóc bajkom, musieli wykonać szereg zadań, które udowadniały znajomość ich treści oraz bohaterów. Odpowiadali na pytania w quizie stworzonym na Learning App pt. „Bajki i baśnie zaklęte w pytaniach”. Tematy były trudne, ale dzieci z pomocą wychowawczyni świetnie sobie poradziły z zagadkami. Zadanie, które uczestnicy bardzo sprawnie wykonali, było kodowanie. Do odkodowania były trzy rekwizyty, które należało skojarzyć z właściwą bajką. Dużą kreatywność uruchomiła baśniowa turlanka, w której dzieci wyrzucając odpowiednią liczbę kostek, decydowały o miejscu akcji, bohaterach baśni, a także o rekwizytach, które pomogły w odczarowaniu zaklęcia. Dzieci bardzo płynnie tworzyły swoje opowieści, a nawet nadawały im tytuły: „Żabka pod mostem”, „Kamienna syrena”, „Siema, księżniczko”, „Zaczarowany las i piękna żaba”, „Zaklęte dzieci”. Ciekawym zadaniem był escape room, w którym, dzieci podzielone na 4 grupy musiały współpracować i odnaleźć litery do wspólnego hasła. Do zaszyfrowania liter zostały użyte maty do kodowania, krzyżówki, wyszukiwanki typu „I spy”, a także magiczna latarka UV.

Na zakończenie dzieci wysłuchały historii o znanej pisarce, twórczyni postaci Pippi Pończoszanki („Astrid Lindgren”, seria Mali Wielcy, aut. Linzie Hunter, Maria Isabel Sanchez Vegara), a za wspaniałe wykonanie zadań (bajki na pewno mienią się teraz wszystkimi kolorami!!) otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Serdecznie dziękujemy dzieciom oraz opiekunom klas za udział w obchodach Tygodnia Bibliotek.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Zakopanem, rt/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl