30.05.2023, 13:58 | czytano: 1609

Już niebawem pod Tatrami polska specjalność - długi weekend

Dr Małgorzata Czaplińska. Arch. Szpitala Powiatowego w Zakopanem
Tym razem tłumy turystów spodziewane są w powiecie tatrzańskim od 8 do 11 czerwca. Jak informują hotele i pensjonaty, już teraz większa część pokoi jest zarezerwowana. Należy się więc spodziewać, że podobnie jak podczas majówki tak i teraz na zakopiańskich Krupówkach jak i na tatrzańskich szlakach będzie spory ruch.
Część z turystów na pewno będzie potrzebować podczas wypoczynku różnego rodzaju pomocy medycznej i dla nich mamy praktyczne rady. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską, wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Przed nami kolejny długi weekend i warto zaznaczyć, że opieką medyczną, jeżeli chodzi o mieszkańców, ale i turystów zajmuje się Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego.

- Dokładnie tak, ale tutaj warto wszystkim przekazać podstawowe informacje i usystematyzować pomoc medyczną w zależności od sytuacji. Poza godzinami pracy przychodni lekarzy rodzinnych głównie chcemy kierować turystów, u których nie ma zagrożenia stanu zdrowia, zagrożenia życia, do opieki całodobowej Jest ona u nas w szpitalu i jest dostępna w godzinach od 18 do 8 rano, a w dni wolne od pracy oraz święta - całodobowo. Natomiast wszystkie stany zagrożenia życia, tzw. ostre stany wymagające hospitalizacji, wymagające badań specjalistycznych oczywiście powinny być zgłoszone do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Nie mówię tutaj o zespołach ratownictwa medycznego, które wiadomo, że przywożą pacjentów na oddział ratunkowy.

Podkreślmy, że jeśli nie ma zagrożenia życia i jest to w ciągu dnia, to powinniśmy się zgłosić do lekarza rodzinnego.

- Do godz. 18 w dni powszednie, dni pracujące, zgłaszamy się do swojego lekarza rodzinnego. Natomiast turyści, osoby przyjezdne mogą zgłosić się do dowolnego miejsca, gdzie świadczone są usługi podstawowej opieki zdrowotnej. Przychodni POZ w Zakopanem jest naprawdę sporo, zresztą przy szpitalu również przyjmuje we wskazanych godzinach lekarz rodzinny. I w ogromnej większości przypadków turyści powinny się zgłaszać właśnie tam. Jeszcze raz przypomnę Szpitalny Oddział Ratunkowy powinien zajmować się osobami, których zdrowie i życie jest zagrożone. A z tym jest naprawdę różnie biorąc pod uwagę nasze doświadczenia. Często zdarza się, że zgłaszają się osoby np. z niegroźnymi infekcjami i żądają natychmiastowej pomocy i przez to często zdarzają się kolejki. Pamiętajmy, że o pierwszeństwie na SOR nie decyduje kolejność zgłoszenia, a to jakie pacjent ma objawy czy uraz np. na skutek wypadku.
Przypomnijmy też w jakim przypadku możemy wezwać karetkę?

- Wezwanie zespołu ratownictwa medycznego uzasadnione jest w stanach ostrych, wymagających bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Mówimy tutaj o zawale serce, o ostrym bólu w klatce piersiowej, o duszności, o podejrzeniu udaru mózgu, niedowładach, które nagle wystąpiły. A także w sytuacjach urazów głowy, wypadkach komunikacyjnych. Czyli mówiąc ogólnie w nagłych stanach zagrożenia naszego zdrowia i życia. Dotyczy to oczywiście zarówno stałych mieszkańców Powiatu Tatrzańskiego jak i turystów, którzy przez cały rok tak naprawdę wypoczywają na naszym terenie. Pamiętajmy, że wzywając bez uzasadnionego powodu karetkę możemy spowodować, że zespół ratownictwa medycznego nie dotrze na czas do osoby, której życie naprawdę jest zagrożone. Podczas wypoczynku bądźmy odpowiedzialni i podejmujmy potrzebując pomocy medycznej racjonalne decyzje. Emocje są oczywiście w takich sytuacjach zrozumiałe, ale w ogromnej większości powinniśmy kierować się do lekarza POZ, a poza godzinami pracy do opieki całodobowej działającej przy naszym szpitalu. Osoby, które leczą się przewlekle powinny też pamiętać o wzięciu ze sobą leków, które stale zażywają. Warto też skonsultować się z lekarzem czy stan naszego zdrowia pozwala nam na określony wysiłek fizyczny – np. wymagającą kondycji wycieczkę w góry.

Materiały prasowe Szpitala Powiatowego w Zakopanem, oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl