W Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej odbył VIII Gminny Przegląd Przegląd dla Zerówek i Przedszkoli „Scena Małego Aktora”. Tematem przewodnim tegorocznego przeglądu były inscenizacje wierszy.
Na scenie zaprezentowała się grupa teatralna z każdej szkoły podstawowej z gminy Lipnica Wielka oraz z Publicznego Przedszkola. Po występach grupy dziecięce otrzymały dyplomy oraz słodki poczęstunek. Podsumowania przeglądu dokonała Janina Karkoszka – radna Rady Gminy Lipnica Wielka, przypominając historię przeglądu i dziękując inicjatorom i kontynuatorom oraz wszystkim osobom dzięki którym przegląd może się odbywać. Organizatorami Przeglądu byli: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 im. dra Emila Kowalczyka.Komisja obradowała w składzie: Janina Karkoszka, Karolina Kowalczyk, Stanisława Kucek i Beata Rudnicka.
Opisowa ocena prezentowanych spektakli:
Szkoła Podstawowa Kiczory – klasa 0
Tytuł przedstawienia: „Czerwony Kapturek”
Nauczyciel przygotowujący: Joanna Rokita
Szkoła w Kiczorach zaprezentowała inscenizację bajki pt. Czerwony Kapturek. Dzieci na scenie poruszały się swobodnie, a w spektakl włączono elementy tańca. Ciekawym pomysłem jest powierzenie roli narratora zwierzętom leśnym. Barwna inscenizacja przedstawienia z przygotowanymi ciekawymi i dopracowanymi strojami. Dzieci recytują czytelnie, role nie nakładają się na siebie, dobrze radzą sobie z mikrofonem; teksty przebiegają płynnie, bez pomyłek.
Szkoła Podstawowa Nr 4 – klasa 0 oddział przedszkolny
tytuł przedstawienia: „Kaczka Dziwaczka”
nauczyciel przygotowujący: Beata Orzechowska
Repertuar przedstawienia przez dzieci ciekawy i pomysłowy, dobrze dostosowany do regulaminu przeglądu. Dużo tańca, a piosenki idealnie wpasowane do sytuacji; przedstawienie przygotowane w dowcipny sposób, widać, że dzieci dobrze bawią się na scenie; rekwizyty przedstawienia pomysłowo dobrane sytuacyjnie (np. fryzjer, apteka); godna pochwały rola narratora, który świetnie opanował pamięciowo tekst i wyraźnie go przekazał; naturalne i radosne zachowanie na scenie.
Szkoła Podstawowa Nr 2 – klasa 0a i 0b
tytuł przedstawienia: „Rzepka”
nauczyciele przygotowujący: Anna Karlak, Beata Pakos
Nowatorskie i dynamiczne przedstawienie, połączone z figurami tanecznymi i piosenkami, które stanowiły przerywnik przedstawienia. Piosenki dobrze i dowcipnie dobrane wpływające dodatkowo na atrakcyjność odbioru. Ładne i wyraźnie prezentowane teksty; ciekawym pomysłem jest wykorzystanie wszystkich dzieci jako chóru: oj przydałby się ktoś na przyczepkę; dobre organizacyjnie rozwiązanie przekazywania mikrofonu przez narratorów; zaangażowanie całego zespołu w przedstawienie; piękne i czytelne ułożenie na scenie dzieci.
tytuł przedstawienia: „Na straganie” J. Brzechwa
nauczyciel przygotowujący: Monika Dziubek
Spektakl wyróżnia się oryginalnością kostiumów i rekwizytów ręcznie wykonanych – w tym zakresie osiągnięty perfekcjonizm, który tworzy niezwykle barwny obrazek; aktorzy pięknie prezentują się kolorystycznie; należy pochwalić dzieci za śpiew podczas puszczanych piosenek; ładne ustawienie na scenie, dobra dykcja, a dzieci, widać, dobrze się bawią i czują się swobodnie; mali aktorzy dobrze opanowali tekst i nie bali się publicznego występu; duża ilość zaangażowanych dzieci.
Szkoła Podstawowa Nr 1 – klasa 0
tytuł przedstawienia: „Lokomotywa” Julian Tuwim
nauczyciel przygotowujący: Dorota Stanosz
Spektakl charakteryzował przede wszystkim dobry taniec i świetna gra aktorska; w spektaklu w pomysłowy sposób zaprezentowano zawartość wagonów: wagony z postaciami przedstawione w ciekawy i oryginalny sposób; na uwagę zasługuje dopasowana aranżacja muzyczna do treści wiersza oraz zastosowanie efektów dźwiękowych (np. zgrzyt szafy, afrykańskie rytmy); spektakl cechowała niezwykła oryginalność pomysłów na postaci oraz niebywały humor bijący z przedstawienia; treścią spektaklu grupa porwała widownie do wspólnego śpiewania.
Publiczne Przedszkole grupa ŻABKI
tytuł przedstawienia: „ŻABA” Jan Brzechwa
nauczyciel przygotowujący: Lucyna Fitak, Katarzyna Pałka i Kinga Pardel
Najmłodsza i najliczniejsza grupa przeglądu przeobraziła się we wdzięczne żabki i doktora w masce. Dzieci radośnie i śmiało śpiewały piosenki i włączały w nie elementy tańca; widać że taniec jest jednocześnie dla nich dobrą zabawą; ładne ułożenie na scenie; doskonała charakteryzacja oraz dbałość o kostiumy; dzieci zachwycają swoją wdzięcznością i swobodnym ruchem scenicznym. Nie widać po nich tremy, a tylko predyspozycje do zdobywania wielkich scen.
Podsumowanie:
Komisja bardzo serdecznie dziękuje młodym występującym, za spełnianie się w roli aktora. Przegląd cieszy się nieprzerwanie wielką popularnością, nie tylko wśród dzieci, ale i wśród nauczycieli i rodziców; jest on okazją do integracji oddziałów przedszkolnych, wymiany doświadczeń i możliwością pokazania się szerszej publiczności; widać duże zaangażowanie zarówno dzieci, jak i opiekunów oraz dbałość o tekst, scenografię, rekwizyty i kostiumy. Komisja jest pod wrażeniem pomysłowości spektaklów i rozwiązań scenicznych.
UG Lipnica Wielka, s/ zdj. Ewa Magiera