20.06.2023, 13:25 | czytano: 1305

Światowa premiera singspielu w Szczawnicy

W Dworku Gościnnym w Szczawnicy odbyła się światowa, współczesna premiera singspielu z 1811 r. pt.: "Okulista” z muzyką Vojtěcha Matyáša Jírovca (1763-1850)
Wydarzenie odbyło się w ramach tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji. Spektakl w reżyserii Tomáša Hanzlíka, przygotował muzycznie i poprowadził Marek Štryncl. Wykonawcami było ponad 50 czeskich artystów - grono zaproszonych do projektu solistów, orkiestra Musica Florea oraz chór Collegium Floreum.

 
„Produkcje sceniczne utrzymane w konwencji historycznej, przywożone co roku do Szczawnicy przez naszych czeskich przyjaciół, stały się piękną tradycją Barokowych Eksploracji. Współpraca z Czechami to czysta przyjemność, to nie tylko świetni muzycy ale też zespół zawsze wzorcowo zorganizowany. Kluczowe znaczenie ma też miejsce, udostępniany naszemu Festiwalowi przez rodzinę Mańkowskich Dworek Gościnny, mający szczególne walory estetyczne” - podkreśla Agnieszka Żarska, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna Barokowych Eksploracji.


 
Spektakl dostarczył niezwykłych wrażeń zgromadzonej publiczności, która nagrodziła artystów owacjami na stojąco.


 
Organizatorami tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji są: stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Musica Florea Praha.


 
Tekst: SCK
Może Cię zainteresować
komentarze
Jadzia20.06.2023, 19:16
A kogo taka błazenada mogła zainteresować?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl