21.06.2023, 09:42 | czytano: 1201

Wernisaż wystawy "15 x Kobieta w Zakopanem" (zdjęcia)

W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się uroczysty wernisaż wystawy „15 x Kobieta w Zakopanem”.
Ten autorski projekt wystawienniczy szefowej galerii i kuratorki Lidii Rosińskiej-Podleśny stał się niezwykłym wydarzeniem kulturalnym i pięknie wpisał się w dwie ważne rocznice dla Zakopanego, jubileuszu 90-lecia nadania praw miejskich i setną rocznicę śmierci Jadwigi Zamoyskiej, która jest również patronką roku 2023. Podkreśliła to w swoim przemówieniu zastępca burmistrza Agnieszka Nowak-Gąsienica, zapraszając wszystkich do świętowania tak ważnych dla miasta jubileuszy oraz do zapoznania się z kobietami z wystawy, które wywarły ogromny wpływ na kształtowanie się legendy Zakopanego.
Nawiązując do idei wystawy, Lidia Rosińska-Podleśny powiedziała, iż najczęściej mówiąc o dziejach Zakopanego wymieniamy nazwiska mężczyzn, nie doceniając roli, jaką w historii tego miejsca odegrały kobiety. Wystawa jest opowieścią o nietuzinkowych kobietach, które prywatnie i zawodowo działały na rzecz mieszkańców Podhala i miały niebagatelny wpływ na rozwój miasta. Były prekursorkami wielu przedsięwzięć: edukowały młodzież, przyczyniły się do budowania szkół, kościołów, współtworzyły środowisko artystyczne, wspinały się, wytyczały nowe szlaki, rozsławiały piękno Tatr i tutejszy folklor. Lidia Rosińska-Podleśny podkreśliła, iż spoglądając na listę nazwisk kobiet, prezentowanych na wystawie, każda z nich jawi się jako część historii polskiej i światowej: Jadwiga Zamoyska, Lucyna Ćwierczakiewiczowa, Maria Steczkowska, Helena Modrzejewska, Róża Krasińska, Raczyńska, Maria Buttowt Andrzejkowicz, Bronisława Kondratowiczowa, Natalia Janotha, Maria Zamoyska, Rita Sacchetto, Zofia Stryjeńska, Wanda Gentil Tippenhauer, Zofia Radwańska Paryska, Maria Bujakowa, Aniela Pawlikowska.

Szefowa MGS podziękowała wszystkim instytucjom i osobom prywatnym za użyczenie dzieł sztuki, artefaktów i archiwów do tej wystawy, jak również Renacie Kowalskiej (TPN) za współpracę przy projekcie.

Obecna na wernisażu córka Marii Bujakowej, Magdalena Bujak Lenczowska wspomniała postać mamy, podkreślając jej zasługi w prowadzeniu szkoły tkackiej i edukacji młodego pokolenia. Anna Pawlikowska przybliżyła postać i twórczość swojej teściowej, malarki Anieli Pawlikowskiej. O generałowej Jadwidze Zamoyskiej opowiedziała Monika Szczepaniak, która wraz z Marią Hładyszewską z PAN Bibioteki Kórnickiej były obecne na wernisażu.
Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, eksponaty i archiwa pochodzą ze zbiorów: MT, TPN, PAN Biblioteki Kórnickiej, UMZ, MN Ziemi Przemyskiej, Muzeum Chopina, Muzeum Literatury, Muzeum J. Malczewskiego, Muzeum J. Kasprowicza, Muzeum A. Zamoyskiego, Księżówki, Zgromadzenia ZSSNMPN oraz osób prywatnych.

Organizatorzy: Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2023. 

Mat. Prasowe/ fot. A.H./MGS
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl