26.07.2023, 17:17 | czytano: 1605

4. Plener Rzeźbiarski na Marysinej Polanie w Lipnicy Wielkiej (zdjęcia)

Zakończył się 4. Plener Rzeźbiarski na Marysinej Polanie w Lipnicy Wielkiej, miejscu niezwykle urokliwym, przepięknym krajobrazowo. Tegorocznym tematem przewodnim imprezy był tytuł: Rzeźba symbolem regionu – Biełase serce. Biełase – czyli w gwarze orawskiej niebieskie. Niebieskie zaś – to nawiązanie do nieba i postaci Józefiny Machay Mikowej – orawskiej męczennicy.
Rzeźbiarze tegorocznego pleneru, wspaniali artyści w większości z Orawy, szukali natchnienia właśnie w tym orawskim symbolu i tworzyli niezwykle oryginalne dzieła. A tego roku wzbogacili plener swą osobą i talentem tacy rzeźbiarze jak:
Eugeniusz Lichosyt (PL), Marcin Lichosyt (PL), Alena Mrekajova (SK), Magdalena Kostrzewa-Smreczak (PL), Marian Smreczak (PL), Xymena Smreczak (PL), Stanisław Symalczyk (PL) oraz Aleksander Węgrzyn (PL), Dawid Wędziarz (PL).
To dzięki nim, co roku, plener ma niesamowitą atmosferę i wspaniały poziom artystyczny.

W ostatnim dniu pleneru, w niedzielę, rzeźbiarzom towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Niezwykle ciekawie przedstawiono rekonstrukcje historyczną w wykonaniu Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZP Błyskawica, przez całe popołudnie śpiewały też dla nas wyjątkowo utalentowane dziewczęta z Tercet Arabeska z Leszna w składzie: Marcelina Furmaniak, Karolina Mikołajczak oraz Sara Majchrzak; a na koniec muzyką ugościł nas DJ.

Nie zabrakło warsztatów artystycznych filcowania na sucho i zabawy z tkaniną oraz stoiska sztuki ART Orawa, pokazu kulinarnego, stoiska z wyrobami bacowskimi.

Był również piknik questowy podczas którego najmłodsi zapoznali się z zasadami questowania, rozwiązywać mogli zadania i krzyżówki, spróbowali swojskich smaków, animowani byli przez dziewczęta z Zespołu Małolipnicka Rodzina Kolpinga i animatorów z agroturystyki Bajka z Lipnicy Wielkiej. To wszystko w ramach stoiska z questami Fundacji Mapa Pasji, które wraz z Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej realizuje projekt „Skarby Górali”.
Spotkanie miało charakter pikniku rodzinnego; rodziny siedziały sobie na kocykach, spacerowały między rzeźbiarzami, rozmawiali; każdy na chwilę odetchnął w tak przepięknej scenerii od trudu życia codziennego.

Organizatorami imprezy byli: Gmina Lipnica Wielka, Stowarzyszenie Lipnica Wielka na Orawie, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Stowarzyszenia ART Orawa i Stowarzyszenie Rozwoju Orawy.

Organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
małolat27.07.2023, 19:54
Tylko mnie jedno ciekawi kto za to płaci bo wójt nie tylko mieszkancy Lipnicy . Masakra co się dzieje w tej gminie tylko imprezy.
mądry i skromny27.07.2023, 10:05
I jeszcze jeden artykuł o Lipnicy Wielkiej i jej mądrym wójcie, potem seria o Czarnym Dunajcu- nuda, nuda , nuda...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl