02.10.2023, 19:26 | czytano: 1040

Piknik Ekologiczny w Szczawnicy (zdjęcia)

zdj. Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy
30 września na placu pod kolejką linową PKL odbył się Piknik Ekologiczny - Eko przyszłość Naszej Gminy, którego organizatorem było Stowarzyszenie Razem dla Pienin. Priorytetem była edukacja ekologiczna, która pozwala z nieco innej perspektywy spojrzeć na świat.
Niestety zdarza nam się zapominać, iż my – ludzie, jesteśmy sami częścią przyrody, a co więcej, że nie jesteśmy w stanie bez niej żyć. Edukacja ekologiczna rozwija nie tylko wiedzę, ale również umiejętności oraz kształtuje postawy. Motywuje do działania, promuje praktyczne wykorzystanie zdobywanej wiedzy i przygotowuje człowieka do stawiania czoła wyzwaniom współczesnego świata.
Podczas wydarzenia kulturalnego prowadzone były aktywne stoiska multimedialne, punkty informacyjne oraz stoiska zapewniające zabawy i gry ekologiczne. Stoiska miały na celu poszerzenie wiedzy ekologicznej i uświadomienie mieszkańcom, jak mogą wpłynąć na czystość środowiska Szczawnicy. Celem było również pokazanie, że segregacja i ograniczenie wytwarzania odpadów wcale nie musi być nudnym obowiązkiem, a przez różne ciekawe rozwiązania można połączyć przyjemne z pożytecznym, dbając najpierw o ekologiczny rozwój i przyszłość swojego miejsca zamieszkania, a co za tym idzie naszej planety Ziemi.

Zwieńczeniem wydarzenia był interaktywny spektakl plenerowy dla dzieci o tematyce ekologicznej „Ekonolulu” przygotowany przez Teatr Kultureska. Widzowie udali się w podróż do krainy Ekonolulu. Podczas wycieczki nauczyli się, jak należy segregować odpady, poznali zasady zero waste, a także sposoby ochrony powietrza. Przedstawienie miało charakter show, opartego na autorskich piosenkach Teatru Kultureska. Wszystkie utwory były śpiewane przez aktorów na żywo. Widzowie włączeni zostali w fabułę spektaklu - aktywnie w niej uczestniczyli, śpiewali i tańczyli z bohaterami spektaklu.

W pikniku wzięły udział czynnie następujące instytucje: Stowarzyszenie Razem dla Pienin, Nadleśnictwo w Krościenku oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (WFOŚiGW). Piknik Ekologiczny odbył się dzięki wsparciu finansowym dwóch instytucji: Województwa Małopolskiego oraz Nadleśnictwa w Krościenku.

Wydarzenie realizowane w ramach zadania publicznego Województwa Małopolskiego w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w 2023 roku pn.„EkoMałopolska”- Priorytet 1 i 2.

Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl