18.10.2023, 17:52 | czytano: 3763

Ludmiła Figiel i jej nowa książka - "Nowy Targ. Uwaga! Nisko latające anioły!" (zdjęcia)

zdj. Podhale24
"Nowy Targ. Uwaga! Nisko latające anioły!" - to tytuł najnowszej książki Ludmiły Figiel. Promocja zaplanowana jest na listopad, ale już w tym miesiącu, w Galerii Jatki zaprezentowano jej fragmenty.
Publikacja jest finansowana przez Miasto Nowy Targ. Zawiera opis miejsc charakterystycznych dla Nowego Targu w kontekście "pogrążonych w pandemii Miasta".
Inspiracją dla tytułu książki było graffiti o treści "Uwaga, nisko latające anioły!" na ścianie kościoła NSPJ, będące żartobliwym odniesieniem do ministrantów, którzy przechodzili tamtędy w drodze na mszę świętą.

Jej akcja - nie licząc reminiscencji - osadzona jest w Nowym Targu w latach 2019-2022. "Znajdziemy w niej opisy miejsc charakterystycznych dla Nowego Targu. Będzie mówiła o przyjaźni, zdradzie, ale też tytułowych, nisko latających aniołach – i to od czytelnika będzie zależało, czy potraktuje je dosłownie, zgodnie z literą katechizmu, metaforycznie, czy też jako jeden z elementów przewijających się we współczesnej popkulturze" - wyjaśnia UM.

Podczas spotkania w Jatkach w ramach cyklu "Mam wam coś do powiedzenia" Ludmiła Figiel powierzyła czytanie fragmentów książki Katarzynie Put, Pawłowi Kosowi, Magdalenie Smreczyńskiej i Maciejowi Gębaczowi.

W książce pojawiają się motywy aniołów w czterech kolorach. Jak w dziecięcej wyliczance ("Anioł czerwony - to ten co chciał, anioł zielony - to ten co miał, anioł niebieski - to ten, co żył, a anioł czarny - to ten, co wył"), którą przypomniała mała Weronika, a potem zaśpiewała do skomponowanej przez siebie muzyki - Sylwia Basta.

Opowieść o książce uzupełniona była prezentacją multimedialną. Promocja odbędzie się 17 listopada w Miejskim Centrum Kultury.
Pochodząca z Krakowa - Ludmiła Figiel - ukończyła historię i religioznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1973 do 2013 roku uczyła w I Liceum Ogólnokształcącym im. S Goszczyńskiego w Nowym Targu. Jak wyznaje - "kocha podróże, fotografię, operę, kryminały i filozofię."

Jej poprzednia książka, powieść historyczna "Przez czerwone morze" - została wyróżniona w konkursie Literacki Debiut Roku 2011.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Justyna16.11.2023, 18:10
Dzięki Pani Figiel pokochałam historię. Wspaniały nauczyciel.
Matka ucznia18.10.2023, 23:29
Pani prof. Figiel wspaniały nauczyciel histori szkoda, że tak niewielu obecnych nauczycieli tego przedmiotu umie tak zainteresować historią. Niektórzy z naciskiem na niektórych wydaje się, że pytając 25 min podczas lekcji a później 20 min udają?, że coś uczą to są super. Powinni uczyć się opowiadać, uczyć się od Pani Figiel i dziwi mnie ze na takich spotkaniach ich nie ma !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl