20.10.2023, 12:02 | czytano: 570

Bieg „Dycha pod Krokwią” i dwudniowa największa w Polsce konferencja „Biegowe 360 stopni"

zdj. materiał prasowy
ZAKOPANE. W ten weekend biegacze zawładną zimową stolicą Polski. – To będzie nie tylko znakomita dawka wiedzy, ale również przyjemność dla wszystkich miłośników biegania – mówi o dwudniowym święcie biegaczy w Zakopanem Joanna Jóźwik, czołowa polska lekkoatletka ostatnich lat.
Konferencja odbędzie się w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem, a jej partnerem jest Polski Związek Lekkiej Atletyki. Także tam, w sobotni wieczór, odbędzie kolejna edycja biegu „Dycha pod Krokwią”. Gwiazdami konferencji będą znakomici polscy biegacze – Joanna Jóźwik i Adam Kszczot, trener polskich biegaczek na dystansie 400 metrów Aleksander Matusiński i trener polskich maratończyków Jacek Kostrzeba. Konferencję poprowadzi były medalista mistrzostw świata Marek Plawgo, a to nie koniec znanych postaci, bo do Zakopanego przyjadą tez m.in. rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost, specjalista w biegach górskich i organizator jednego z największych festiwali górskich Piotr Herzog. Gośćmi konferencji będą także przedstawiciele portalu bieganie.pl – Artur Kozłowski i Mikołaj Raczyński.
– Bieganie w Polsce już od dawna jest bardzo popularną formą rekreacji, ale i tak każdego roku biegaczy i imprez biegowych jest coraz więcej. Bardzo się z tego cieszę, bo uważam, że bieganie nie tylko znakomicie wpływa na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne. Odczucia po intensywnym treningu są fantastyczne i doskonale wpływają na naszą pozostałą aktywność na co dzień – mówi Joanna Jóźwik.

– W Zakopanem poprowadzę dwa wykłady – jeden będzie poświęcony sile biegowej, a drugi przygotowaniom wysokogórskim – dodaje Adam Kszczot. Wielką atrakcją dla uczestników będzie również wspólne poranne bieganie z polskimi gwiazdami lekkoatletycznymi – oprócz Kszczota będą to Joanna Jóźwik i Marek Plawgo.

W programie konferencji jest także wykład wykład „4×400 w treningu biegaczy – czyli sposoby na szybkie bieganie dla każdego”, który poprowadzi Aleksander Matusiński, jeden z twórców sukcesów polskiej kobiecej sztafety 4×400 m kobiet w ostatnich latach. Reprezentantki Polski, medalistki wszystkich najważniejszych imprez z igrzyskami olimpijskimi na czele, nie bez powodu nazwano „Aniołkami Matusińskiego”. – Podczas konferencji „Biegowe 360 stopni” będę próbował rozwinąć temat szybkości. Spróbuję przymierzyć się do tej zdolności motorycznej w ujęciu wytrzymałości, czyli wykorzystanie jej w biegach średnich i długich, także w kontekście treningu amatorów. Będę chciał podać także przykłady praktyczne i nowoczesne rozwiązania w treningu szybkości. Podam również przykłady tego, jak my trenujemy. Omówię też praktyczne rozwiązania i przede wszystkim wykorzystanie nowoczesnych technologii – podkreśla Aleksander Matusiński.

– Organizatorom udało się zebrać naprawdę ciekawy skład, wielu uznanych trenerów i ciekawych zawodników, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Sam z chęcią posłucham kilku paneli – dodaje Henryk Szost.
Imprezą towarzyszącą konferencji będzie kolejna odsłona biegu „Dycha Pod Krokwią” z pulą nagród wynoszącą dziesięć tysięcy złotych.

Szczegóły dotyczące programu konferencji dostępne są na stronie internetowej http://biegowe360.pl/.

mat. prasowy, s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl