24.10.2023, 15:58 | czytano: 839

Tłumy na konferencji „Biegowe 360 stopni” i świetny bieg „Dycha po Krokwią (zdjęcia)

zdj. materiał prasowy
Wypełniona po brzegi aula zakopiańskiego COS w trakcie konferencji „Biegowe 360 stopni” oraz blisko dwustu uczestników biegu „Dycha po Krokwią” – ostatnie dni w Zakopanem upłynęły zdecydowanie pod znakiem biegania.
– Przyjechali biegacze z całej Polski i widać było, że wszyscy wyjeżdżali bardzo zadowoleni – mówi Joanna Jóźwik, czołowa polska biegaczka ostatnich lat, która współorganizowała kongres dla biegaczy. Partnerem kongresu był Akademicki Związek Sportowy.
Gwiazdami konferencji byli znakomici polscy biegacze – Joanna Jóźwik i Adam Kszczot, trener polskich biegaczek na dystansie 400 metrów Aleksander Matusiński, trener polskich maratończyków Jacek Kostrzeba, rekordzista Polski w maratonie Henryk Szost czy specjalista w biegach górskich Piotr Hercog. Konferencję poprowadził były medalista mistrzostw świata Marek Plawgo. Głównym partnerem wydarzenia był portal bieganie.pl.

– Uczestnicy konferencji byli bardzo zaangażowani w dyskusję i widać było, że przyjechali tu po specjalistyczną wiedzę, którą gwarantowali im wykładowcy. Były spotkania, na które trzeba było dostawiać krzesła, bo brakowało miejsc. Jestem z tego bardzo dumna, bo kocham bieganie i widzę, że takich ludzi, którzy chcą biegać bezpiecznie i zdrowo jest bardzo wielu – mówiła Jóźwik.

Adam Kszczot, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy podkreśla, że chyba nikt nie wyjeżdżał z Zakopanego niezadowolony. – Dyskusje były ożywione, a tematyka różnorodna i rozwiewająca wiele wątpliwości. Do tego piękny wieczorny bieg pod Krokwią, w którym miałem okazję wziąć udział. Słyszałem wiele osób, które już teraz pytały o przyszłoroczną edycję. Cieszę się, że tak wiele osób interesuje się bieganiem i aktywnie biega – powiedział Kszczot, który razem z Joanną Jóźwik brał też udział w biegowych porankach wraz z licznymi uczestnikami konferencji.

Atrakcją biegowego weekendu w Zakopanem był też wieczorny bieg „Dycha pod Krokwią”. Trasa wiodła głównie odcinkami asfaltowymi po oświetlonych ścieżkach zakopiańskiego COS. W kategorii open najlepsi byli Martyna Budziłek (Kadzidło) i Patryk Rydziński (Zakopane). Największe emocje były w rywalizacji mężczyzn, bo Rydziński zaledwie o osiem sekund wyprzedził Filipa Inglota (Katowice), a trzeci do mety dobiegł Robert Jachymiak (Nowy Targ). Z kolei Martyna Budziłek o ponad dwie minuty wyprzedziła drugą Katarzynę Frączystą (Kościelisko) i trzecią Maggie Kraszpulską (Warszawa). Pula nagród w biegu wyniosła dziesięć tysięcy złotych, a biegacze mogli liczyć m.in. na vouchery i plecaki Mizuno (partnera konferencji), czy sprzęt biegowy od Sklepu Biegacza. Bieg na żywo komentował Marek Plawgo, który wytworzył fantastyczną atmosferę wydarzenia.

– To był naprawdę fantastyczny czas i mam nadzieję, że podobnie będzie w trakcie kolejnych edycji, bo te dni w Zakopanem pokazały, jak bardzo potrzebne było to spotkanie. Wystarczyło popatrzeć na salę choćby podczas wykładów Adama Kszczota z techniki biegowej, trenerów Aleksandra Matusińskiego i Jacka Kostrzeby, czy doktora Mateusza Janika – dodała Jóźwik.
– To wydarzenie przerosło moje oczekiwania. Sam jestem aktywnym biegaczem i cieszę się, że mogłem podzielić się swoją wiedzą z tak dużym gronem zainteresowanych, a Szpital Carolina, w którym pracuję, mógł być głównym partnerem wydarzenia. Na pewno chcę wrócić tu za rok – powiedział dr Mateusz Janik.

Edyta Lewandowska, znana polska biegaczka długodystansowa, podkreślała przede wszystkim niesamowite zaangażowanie w dyskusję publiczności. – Szkoda, że czas nie jest z gumy, bo pytania właściwie się nie kończyły, a kolejni prelegenci godzinami na nie odpowiadali – mówiła Lewandowska, ambasadorka marki Mizuno, która w rozmowie z Arturem Kozłowskim z portalu opowiadała m.in. o treningu biegowym po ukończeniu czterdziestego roku życia.

W konferencji udział wzięli biegacze amatorzy z całej Polski, m.in. z tak odległych od Zakopanego ośrodków jak Gdańsk, Olsztyn, Warszawa czy Szczecin. Partnerami wydarzenia dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki były m.in. portal bieganie.pl, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Akademicki Związek Sportowy, Kujawy i Pomorze, marka Mizuno, Polanik, Domtel-Sport, MCC Medale oraz aplikacja Stepler.

mat. prasowy, opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl