13.11.2023, 17:28 | czytano: 680

"DziałajMY w Bibliotece" (zdjęcia)

zdj. MBP w Zakopanem
ZAKOPANE. Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego to nowoczesna, multimedialna Instytucja Kultury, oferująca szeroką gamę usług. Zajmuje się zarówno dostarczaniem kultury materialnej, jak i niematerialnej, w tym organizacją wydarzeń dla społeczności lokalnej.
W celu rozwoju, w tym lepszego rozumienia potrzeb mieszkańców Zakopanego oraz reagowania na nie, Biblioteka wzięła udział w programie BLISKO. Dzięki niemu MBP uzyskała wsparcie na podjęcie innowacyjnych działań w okresie 2023-2024. Pierwszy rok zrealizowano pod hasłem „DziałajMY w Bibliotece”, a wszelkie aktywności zostały oparte o sześć filarów: “Kawiarenka Literacka”, “MYkreatywni”, “ZagrajMY”, “PorozmawiajMY”, “@ktywny Senior” oraz “Przystanek Biblioteka”.

Pod ich nazwami kryją się spotkania z autorami książek, takimi jak: Monika Borkowska-Szmit, Katarzyna Bareja, czy znany himalaista Rafał Fronia. To także liczne zajęcia warsztatowe z bajkoterapii, projektowania i druku 3D, czy tworzenia makram. Mieszkańcy Zakopanego z dużym zainteresowaniem podchodzili do przeprowadzanych spotkań. Szczególnie, że były kierowane dla osób w każdym wieku. Mogły przyjść dzieci, dorośli, młodzież oraz seniorzy. Biblioteka przeprowadziła kursy z obsługi komputera i poruszania się w sieci, międzypokoleniowe spotkania planszówkowe, które nie raz nawiązywały do treści książek oraz cykl rozmów, aby świadomie podchodzić do rozwoju osobistego.
Działania zostały ukierunkowane w stronę społeczności lokalnej. Przede wszystkim jednak dla nowych odbiorców, aby mogli oni odnaleźć swoje miejsce w Bibliotece. Dlatego pracownicy MBP przygotowali atrakcyjne wydarzenia, ale też sami wzięli udział w licznych szkoleniach. Wszystko po to, aby Miejska Biblioteka Publiczna w Zakopanem stała się dla mieszkańców realną przestrzenią do spotkań, pracy, wspólnej działalności twórczej czy odpoczynku. Prawdziwym “trzecim miejscem”, tuż po domu i pracy, a w przypadku dzieci i młodzieży - szkoły.

Projekt BLISKO, zadanie „DziałajMY w Bibliotece” - Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl