Filia w Harklowej – Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu z/s w Waksmundzie przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Wydawnictwo Jaguar.
Działania konkursowe miały wspierać popularyzację czytelnictwa, a za ich wykonanie placówki mogą otrzymać zestawy książek fantastycznych. Zebrana w tym celu grupa liczyła szesnastu śmiałków. Ich zadanie polegało na wypełnieniu dwóch misji.W pierwszej z nich należało stworzyć kącik czytelniczy bądź gazetkę, promującą twórczość australijskiego pisarza, Johna Flanagana. Dzieci zebrały zatem informacje o jego planach pisarskich i dokonały noty biograficznej oraz wystawki z jego seriami książek: ,,Zwiadowców" i ,,Drużyny". Druga misja skupiała się na odwadze młodych ludzi, w połączeniu z ich licznymi, cennymi umiejętnościami. Te z kolei miały przysłużyć innym, ułatwiając im życie. Inspiracją stały się zatem potrzeby oraz wyzwania, które zostały dostrzeżone w ich najbliższym otoczeniu. Misja druga była złożona z czterech części, a poświęcona kształtowaniu postaw ekologicznych. Młodzi ,,Rangersi" uznali, że skoro ich miejscowość leży w tak niezwykłym miejscu (w dorzeczu Dunajca, w bliskim sąsiedztwie z Gorczańskiego Parku Narodowego i w otulinie obszaru Natura 2000), to należy o niego zadbać w szczególny sposób.Grupa swoje działania rozpoczęła od rozsadzania roślin domowych i ogrodowych, gdyż to one dają potrzebny człowiekowi tlen. Każdą ze stu przygotowanych sadzonek, opatrzoną wyszukanym cytatem z książek, można było wziąć z biblioteki podczas ,,Kiermaszu roślin". Tym, którzy nie mogli ich osobiście odebrać, dzieci przyniosły rozsadki do domu, dzieląc się z mieszkańcami Harklowej również swoją energią i empatią. Zaś ,,szczęście", którym obdarzano ludzi, to nic innego jak czar zamknięty w tychże roślinkach. Praca nie kończyła się na pielęgnacji flory. Pomoc potrzebna była całemu otoczeniu. Grupa wzięła się za porządkowanie ulic, zbierając śmieci z jej głównych miejsc.
A żeby odpady były odpowiednio posegregowane, dzieci postanowiły stworzyć specjalnie na tę okazję spot. Poza kolorowymi workami można w nim usłyszeć także ciekawe odpowiedzi na pytania: ,,Dlaczego warto segregować śmieci?" i czy jest to działanie trudne do wykonania? Zadaniem kończącym misję było stworzenie prezentacji multimedialnej, w której znaleźć można takie zagadnienia jak: ochrona środowiska naturalnego (z dbaniem o naszą ,,małą ojczyznę"), oszczędzanie wody, korzystanie z odnawialnych źródeł energii oraz poszanowanie zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin. Młodzi członkowie grupy zaprezentowali swoje przemyślenia w gronie kolegów oraz nauczycieli, którzy byli obecni na specjalnym apelu, zorganizowanym w miejscowej szkole podstawowej.
Młodzi druhowie zebrali się 22 listopada na finalnym spotkaniu misji.
Odebrali pamiątkowe dyplomy, słodycze i breloczki.
Nie jest jeszcze do końca pewne, czy ,,Podhalańscy Rangersi" powiedzieli ostatnie słowo, gdyż niektóre z zadań można powielić, a i pomysłów w głowach młodych druhów nie brakuje. Nie ma jednak najmniejszej wątpliwości, iż należy pochwalić każdego z członków grupy za zaangażowanie, profesjonalne podejście do wykonywania zadań, ich sumienność oraz wykazanie się zrozumiem i troską o najważniejsze potrzeby mieszkańców ich wsi.
,,Podhalańscy Rangersi" dali mocne świadectwo tak bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach!
Źródło: Biblioteka, r/