20.12.2023, 19:26 | czytano: 3404

Promocja książki o Zubrzycy Dolnej (zdjęcia)

zdj. Jakub Wojtyczek
ZUBRZYCA DOLNA. W remizie OSP odbyła się promocja i publikacja książki o Zubrzycy Dolnej pod tytułem "Skondeś ty, cyjześ ty? Dziedzictwo Zubrzycy Dolnej zawarte na starych fotografiach." Sala była zapełniona tyloma entuzjastycznymi osobami, że nie starczyło miejsca dla wszystkich.
Ciekawy wykład na temat "Zubrzyco Dolna jaki znak Twój?" został zaprezentowany przez mgr. Michała Szymusiaka, który fascynująco przedstawił historię herbu Zubrzycy Dolnej i wprowadził wszystkich w historyczny nastrój podkreślając powrót do właściwego herbu Zubrzycy Dolnej.
Następnie zespół opracowujący album wraz ze współautorami podzielił się kulisami 3-letniego powstawania publikacji.

Podczas promocji zaprezentowano również unikatowy dokument odnaleziony w zbiorach prywatnych - akt sprzedaży ziemi z roku 1844 podbity ówczesną lakową pieczęcią sołtysa Zubrzycy Dolnej.

Na zakończenie odbył się orawski poczęstunek dla wszystkich gości, który został przygotowany przez gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Pod Babią Górą Zubrzyca Dolna, dodając wyjątkowego smaku temu wydarzeniu.

Książkę opracował zespół czterech działaczy społecznych, którzy wnieśli ogromny wkład w ochronę dziedzictwa historycznego Zubrzycy Dolnej, w składzie: Kaśka Miąskowska-Paniak, Edyta Lis, Agnieszka Martyniak, Michał Lis przy współudziale sołtysa Zubrzycy Dolnej Mateusza Horniaka.
Swoje teksty naukowe i literackie w publikacji zawarli: dr Tadeusz Trajdos, dr Krzysztof Miraj, Jadwiga Pilch, Irena Grobarczyk, Agnieszka Kiersztyn, Jerzy Kiersztyn, Władysława Omylak, Michał Szymusiak, Jan Łabus, Artur Radecki-Pawlik i Karol Plesiński. Szkice do książki przygotował Andrzej Paniak.

Patronat Honorowy nad publikacją objęli Edward Siarka - Poseł na Sejm RP, oraz Iwona Gibas - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Patronat objęły także takie instytucje jak Muzeum - Orawski Park Etnograficzny i Towarzystwo Przyjaciół Orawy. Patronem medialnym zostali Radio Kraków i Podhale24.pl.

źródło: Instytut Rozwoju Orawy, opr. s/ zdj. Jakub Wojtyczek
Może Cię zainteresować
komentarze
mądry i skromny23.12.2023, 12:59
Znam sposób dystrybucji tych publikacji więc pytam ile zostało sprzedanych a ile rozdano za darmo? Ile kosztowało wydanie, ile było pieniędzy ze sprzedaży i kto pokrył straty?
Sołtys Mateusz Horniak23.12.2023, 12:07
Panie "mądry i skromny" nawet jakbyś chciał nabyć książkę to już cały nakład 600 egzemplarzy rozszedł się jak ciepłe bułeczki przed świętami i dalej ludzie się zapisują na listę rezerwacyjną. I to jest kolejny wspaniały sukces Zubrzycy Dolnej, a jej mieszkańcy jeszcze nieraz będą się wybijać o czym będę na bieżąco informował i promował! ;)

Wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim czytającym! :)
mądry i skromny23.12.2023, 03:58
Znam mentorów i to mi wystarczy więc wybacz mi Alu ale nie będę pierwszym frajerem który ją kupi- szukajcie dalej.
Ala22.12.2023, 19:49
Pan "mądry i skromny" najwyraźniej nie widział na oczy tej książki. Proszę zajrzeć, przeglądnąć i doceni Pan autorów:)
mądry i skromny21.12.2023, 13:19
No i co się- qwerty- czepiasz? Za trzy lata w pięciu opracowali album ze zdjęciami i tekstami specjalistów [bo nie historyków] od Orawy z całej Polski. Nakarmili Towarzystwo Wzajemnej Adoracji i w pas się im pokłonili- czego chcieć więcej.
qwerty21.12.2023, 11:22
Sołtys który uważa się już chyba co najmniej starostą :P Horniak POKORY!!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl