06.02.2024, 14:07 | czytano: 1757

Pnioki, Krzoki, Ptoki. Promocja książki

W najbliższą środę 7 lutego w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się premiera albumu „Ślebodni Duchym - Pnioki, Krzoki, Ptoki”.
Album zawiera 80 portretów autorstwa krakowskiego fotografika Roberta Krawczyka i krótkie refleksje bohaterów zdjęć, spisane przez pisarza Grzegorza Kaplę. Wypowiedzi, czasami pogłębione refleksje na temat współczesności i tradycji, innym razem krótkie, osobiste anegdoty składają się na kulturowy krajobraz podhalańskiej karnawałowej odświętności. 
Praca nad książką trwała dwa lata. Wokół pomysłu i jego realizacji zebrali się ludzie, którzy zarażali entuzjazmem. Udało się stworzyć ideę i atmosferę, które porwały do bezinteresownej pracy kolejne osoby. Dzięki temu powstały urzekające portrety ludzi 50. Karnawału Góralskiego. Powstało dzieło pełne wzruszeń, zwierzeń, pamięci i wspomnień. Poprzez ludzi pokazana jest historia i wartość tego, co od pół wieku dzieje w Bukowinie każdej zimy, czyli Góralskiego Karnawału.

To nie są portrety ludzi przy ich codziennych zajęciach w pracy, szkole, domu, czy w kościele, ale teatralne, wystudiowane portrety, których bohaterowie nikogo nie muszą udawać, bo w wykreowanym przez artystę fotografika świecie nieodmiennie pozostają sobą. 

Górale w każdych okolicznościach są, kim są. Kluczem do odczytania tego zbiorowego portretu Podhala jest definicja wolności, którą jeden z bohaterów tego wydawnictwa, Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury, formułuje tak: „Być wolnym to mieć wolne serce, duse i głowe od tego, co cłeka ciongnie do złego. Mieć w sobie miyłość, pokore, roztropność, odwoge i fantazyjom. Mieć wolnego ducha”. 

O autorach:

Robert Krawczyk w trakcie poszukiwań swojej twórczej drogi, zrozumiał, że fotografia pozwala mu wypowiedzieć się artystycznie w całej pełni. Odtąd doskonali swój warsztat głównie w dziedzinie portretu. Portretował ludzi biznesu, kultury, nauki, sportu, sceny i estrady. Przed Jego obiektywem stały m.in.: Martyna Wojciechowska, Marcin Dorociński, Tomasz Kot, Czesław Lang, Aleksander Doba. Pracował na planie filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”. Robert miał szereg indywidualnych wystaw, brał udział w tworzeniu małopolskiej kampanii Światowych Dni Młodzieży, jego prace zostały dostrzeżone w międzynarodowych konkursach.
Grzegorz Kapla długo uczył się pisarskiego rzemiosła – jako korespondent dziennika, redaktor tygodnika społeczno-politycznego, autor reportaży w kobiecych magazynach, wreszcie autor książek reporterskich i powieści sensacyjnych. Uważa, że najważniejsze w zawodzie reportera jest aktywne słuchanie ze zrozumieniem – wyraz szacunku wobec ludzi, którzy pozwalają drugiemu podejść naprawdę blisko własnych spraw. Ta zasada sprawdza się pod każdą szerokością geograficzną. Grzegorz odwiedził ponad sto krajów i wie, co mówi.
Jest laureatem Nagrody Magellana. Miał nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru i Róż Gali.

Premiera albumu odbędzie się w środę 7 lutego o godzinie 17 w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej.

Źródło: materiały prasowe, oprac. mp/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl