16.02.2024, 11:47 | czytano: 1042

W Tatrach obniżono stopień zagrożenia lawinowego

zdj. Marcin Szkodziński
W Tatrach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym na bardzo stromych stokach. Niewykluczone jest jednak samoistne schodzenie małych i średnich lawin.
TOPR przypomina, że pimo ładnej pogody, należy pamiętać, że warunki w Tatrach wciąż są zimowe, zwłaszcza powyżej wysokości około 1200 m n.p.m. Zalegająca tam pokrywa śnieżna jest zróżnicowana - rano i przed południem śnieg jest z reguły twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych robi się miękki i przepadający.
Poruszanie się w takich warunkach w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia i sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, łopatka, sonda) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.

W dolnych partiach śnieg jest miejscami wytopiony, gdzie indziej występują oblodzenia i grząska breja śnieżna lub śliski, ubity śnieg na szlakach dnem dolin. W takich miejscach jest bardzo ślisko.

opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl