Poznajcie Stanisława Nowotnego. Urodził się 24 lutego 1895 roku w Nowym Targu, ojciec Kazimierz, matka Matylda, z domu Mrowiec, żona Irena, z domu Olszanik. Z zawodu inżynier chemik, oficer rezerwy artylerii WP.
W latach 1918-1921 brał udział w wojnach o niepodległość i granice Rzeczypospolitej, posiadając przydział służbowy do III dyonu 5. pal względnie II dyonu 12. pal. Po demobilizacji, na stopie pokojowej, uznany za niezdolnego do służby frontowej, przeniesiony został do rezerwy z przydziałem mobilizacyjnym do 11. pal Karpacki, który podporządkowany 11 DP stacjonował w Stanisławowie. 2 lipca 1927 r. w kościele parafialnym w Jeleniu koło Chrzanowa poślubił Irenę Olszanik. W latach 30. ubiegłego wieku pracował jako inżynier chemik w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Mościcach koło Tarnowa. Wówczas był objęty ewidencją Powiatowej Komendy Uzupełnień w Tarnowie, posiadając przydział mobilizacyjny do Zapasowej Kadry Oficerskiej Dowództwa Okręgu Korpusu nr V w Krakowie, jako oficer pospolitego ruszenia. Podczas niemieckiej okupacji w marcu 1940 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy KdS Außendienststelle Tarnow i osadzony w miejscowym więzieniu. 3 czerwca 1940 r. przeniesiono go do więzienia w Wiśniczu Nowym. 20 czerwca 1940 r. został przywieziony do KL Auschwitz transportem Wiśnicz Nowy-Kraków. (...)""20 czerwca 1940 roku skierowano do KL Auschwitz drugi, liczący 313 osób, transport więźniów politycznych (...). Więźniowie tego transportu rekrutowali się głównie spośród inteligencji krakowskiej i z Podhala. Było wśród nich wielu księży, zakonników, nauczycieli gimnazjalnych, adwokatów, studentów, uczniów, wojskowych. Większość z nich aresztowano w ramach akcji wymierzonej przeciwko inteligencji."
KSIĘGA PAMIĘCI
Od tamtego czasu Stanisław Nowotny stał się numerem 1004. Został zamordowany 6 lipca 1942 roku dosercowym zastrzykiem fenolu przez esesmana Josefa Klehra.
opr. Sebastian Śmietana