12.03.2024, 18:54 | czytano: 1582

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna przy zakopiańskim szpitalu

Dr Jerzy Toczek. Fot. Szpital Powiatowy w Zakopanem
→ Pacjenci wymagający pomocy medycznej w większości przypadków powinni zgłaszać się do lekarzy Podstawowej Opieki Medycznej. Najczęściej do swojego lekarza rodzinnego, a gdy np. przebywają poza swoim miejscem zamieszkania do najbliższej poradni. Turyści pod Tatrami mają o tyle łatwo, że przy Szpitalu im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem znajduje się właśnie poradnia lekarza pierwszego kontaktu. Ale co równie ważne dla pacjentów właśnie w zakopiańskim szpitalu powiatowym działa również nocna i świąteczna opieka zdrowotna. To miejsce w którym każda osoba otrzyma pomoc właśnie od lekarza pierwszego kontaktu, ale w przypadku nagłego zachorowania lub zaostrzenia choroby przewlekłej.

→ Rozmowa z dr Jerzym Toczkiem, kierownikiem Poradni Specjalistycznych przy Szpitalu Powiatowym im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Rozmawiamy w gabinecie lekarskim nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Czy poprawne będzie stwierdzenie, że to coś w rodzaju lekarza rodzinnego, przyjmującego o nietypowej porze?
- Kolokwialnie można to tak określić, choć trzeba tutaj przekazać pewne informacje, ważne dla Pacjentów. Od kilku miesięcy obowiązuje zasada, że gabinet nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej powinien być zlokalizowany blisko Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i oczywiście tak jest u nas. Skąd takie rozwiązanie? Każdy pacjent trafiający do szpitala musi przejść przez tzw. triaż, czyli ocenę stanu zdrowia, w pierwszym rzędzie przez ratownika medycznego. I w zależności od powagi schorzenia Pacjent kierowany jest albo na Szpitalny Oddział Ratunkowy, albo właśnie do gabinetu lekarza pierwszego kontaktu przyjmującego w nocy i w święta.

Czyli punkt rejestracji w zakopiańskim szpitalu jest wspólny?

- Można tak powiedzieć w dużym uproszczeniu – procedura jest taka, że każdy Pacjent zgłaszający się do naszego szpitala przechodzi przez centralny triaż. To duże ułatwienie zarówno dla chorego jak i naszego personelu. Wygląda to tak, że w jednym miejscu przyjmowane są osoby potrzebujące pomocy i fachowy pracownik służby zdrowia podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu medycznym.

Mówimy tutaj o osobach dorosłych jak i dzieciach?

- Wszyscy mogą zgłosić się po pomoc medyczną bez względu na to, ile ma lat. Jak pan powiedział
nocna i świąteczna opieka zdrowotna to jakby przedłużenie lekarza rodzinnego. A ten zajmuje się pacjentami od noworodka do osób w zaawansowanym wieku. Jeśli ktoś ma niepokojące dolegliwości wymagające porady lekarskiej poza godzinami pracy przychodni POZ, to może zgłosić się do zakopiańskiego szpitala.

Tak jest w teorii, a w praktyce?

- Niestety bardzo często jest tak, że do naszego gabinetu nocnej i świątecznej opieki medycznej zgłaszają się osoby, które nie dostały się do lekarza rodzinnego w godzinach pracy przychodni POZ znajdujących się np. na terenie Zakopanego. Jest nawet tak, że gdy okazuje się, że na konsultację lekarską trzeba czekać czasem 3-4 dni, to pacjenci są przekierowywani właśnie do nas. Tymczasem to jest sprzeczne z zasadami postępowania, jeśli chodzi o przyjmowanie pacjentów przez lekarzy pierwszego kontaktu. Lekarz rodzinny powinien przyjmować swoich pacjentów, a nie odsyłać ich do nas. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna z zasady bowiem świadczy usługi w stosunku do pacjentów z nagłym zachorowaniem lub zaostrzeniem przewlekłego schorzenia. A nie w sytuacji gdy ktoś choruje od 4-5 dni i lekarz rodzinny powiedzmy z braku czasu nie może go przyjąć.
A w praktyce nagminne jest odsyłanie chorych właśnie do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. To zresztą poważny problem nie tylko, jeśli chodzi o Zakopane czy Podhale, tak jest w całej Polsce. Stąd i bardzo często wielu lekarzy podkreśla, że w gabinecie, który przyjmuje pacjentów poza godzinami pracy przychodni POZ, powinni też dyżurować pracujący w nich lekarze rodzinni. To by im pozwoliło spojrzeć szerzej i obiektywniej na sytuację o której rozmawiamy.
Ilu pacjentów zgłasza się po konsultację do gabinetu nocnej i świątecznej opieki medycznej w zakopiańskim Szpitalu Powiatowym?

- To jest uzależnione przede wszystkim od pory roku – oczywiście największa liczba osób potrzebujących pomocy medycznej w tym zakresie zgłasza się do nas w wakacje, w czasie ferii zimowych czy Świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Wtedy pacjentów jest naprawdę bardzo dużo – w weekendy jest to dziennie 80-90 osób, a środku tygodnia przeważnie 30-40 osób. Używam określenia dziennie, ale chodzi o dyżury w tygodniu od 18.00 do 8.00 rano i oczywiście w weekendy i święta praktycznie przez całą dobę.

Warto jednak przypomnieć Pacjentom, że konsultacja w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej ma swoje ograniczenia.

- Dokładnie tak – przyjmujący nas lekarz nie może wystawić nam skierowania na konsultację specjalistyczną. Kolejna sprawa, to nie jest miejsce, gdzie do lekarza można przyjść na zaplanowaną kontrolę czy w zakresie nadzoru, jeśli chodzi o leczenie choroby przewlekłej. To są kompetencje lekarzy specjalistów i Podstawowej Opieki Medycznej. Tutaj w tym zakresie udzielania pomocy medycznej, poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych nie wystawiamy skierowań do specjalistów, nie kontrolujemy leczenia. Tzw. wizyty kontrolne nie mogą tu być wykonywane – takie obowiązują nas zasady i ograniczenia.

Źródło: szpital, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl