21.03.2024, 11:33 | czytano: 387

Indeks NASDAQ-100: najważniejsze informacje (art. sponsorowany)

NASDAQ to druga pod względem kapitalizacji giełda na świecie, która tylko nieznacznie ustępuje w tej kwestii nowojorskiej giełdzie NYSE. Podobnie jak w przypadku innych rynków finansowych, na NASDAQ istnieją różne indeksy gromadzące konkretne grupy spółek. Jednym z najpopularniejszych jest NASDAQ-100 – oto garść wartościowych informacji na jego temat.

Giełda NASDAQ w pigułce


Zacznijmy od spojrzenia na samą giełdę NASDAQ. Jej kapitalizacja w roku 2023 wyniosła aż 21,7 biliona dolarów – niewiele mniej niż NYSE z 25 bilionami USD. Miesięczna wartość transakcji to natomiast ok. 1,25 mld (NYSE – 1,45 mld). Obydwie z tych wartości czynią z NASDAQ drugą największą giełdę na świecie, wyprzedzając tym samym Euronext, giełdę w Szanghaju czy giełdę w Tokio. Warto przy tym zaznaczyć, że początkowo oferta NASDAQ skupiała się niemal wyłącznie na firmach technologicznych. Wraz z coraz bardziej zauważalną rolą technologii w codziennym życiu wartość i znaczenie tego rynku jednak stale rosło, przez co dziś na NASDAQ notowana jest ponad połowa amerykańskich firm. Co ciekawe, NASDAQ to pierwsza na świecie giełda w pełni elektroniczna. Jej otwarcie nastąpiło w roku 1971, ale największy wzrost można było zaobserwować na początku XXI wieku, zwłaszcza po tzw. bańce internetowej (ang. „dot-com bubble”).

Indeks NASDAQ-100


Na giełdzie NASDAQ można wyróżnić wiele interesujących indeksów, które gromadzą spółki o różnej charakterystyce. Najważniejsze z nich to jednak NASDAQ Composite Index (COMP) i NASDAQ 100 (NDX). Pierwszy z nich gromadzi większość spółek notowanych na NASDAQ – z wyłączeniem tych, które są równocześnie notowane na innych giełdach. Drugi ma natomiast nieco węższy zakres i skupia się na akcjach dokładnie 100 najważniejszych firm niefinansowych notowanych na NASDAQ. Waga poszczególnych pozycji jest ustalana według kapitalizacji rynkowej (z limitem 24%). Tak opracowany indeks stanowi źródło bardzo przydatnych danych dotyczących ogólnej sytuacji na giełdzie – w jego skład wchodzą tacy giganci, jak Apple, Microsoft, Google, Meta czy Tesla.

Jak inwestować w indeks NASDAQ-100?


Choć indeksy giełdowe służą przede wszystkim jako źródło informacji i narzędzie do analiz, mogą również same w sobie stanowić instrument inwestycyjny. Aby móc zarabiać na zmianach wartości indeksu NASDAQ-100, można skorzystać przede wszystkim z funduszy typu ETF podążających za kursem indeksu. Fundusze tego rodzaju są notowane w przybliżeniu na tych samych zasadach, co normalne akcje. Oznacza to, że inwestor może swobodnie nabywać i sprzedawać udziały, jak również przeprowadzać analizy z użyciem standardowych narzędzi. Oprócz tego dostępne są także m.in. kontrakty futures czy opcje.
Tego typu propozycje są dostępne u praktycznie każdego brokera, który zapewnia dostęp do giełdy NASDAQ. W zależności od wybranej firmy indeks NASDAQ-100 może być jednak oznaczany na różne sposoby – np. jako „US Tech 100”.

Historia indeksu NASDAQ-100


Indeks NASDAQ-100 towarzyszy inwestorom przez większość czasu funkcjonowania tej giełdy. Wprowadzono go już w roku 1985, wraz z drugim indeksem – NASDAQ Financial 100, który gromadzi spółki finansowe (wykluczone z NASDAQ-100). Z uwagi na dominującą pozycję firm technologicznych trajektoria zmian kursu indeksu w dużej mierze pokrywa się z dynamiką cen NASDAQ Composite. Wahania na rynku IT mogą być jednak bardziej zauważalne, czego przykładem jest m.in. ogromny skok (do 4 700 punktów) w roku 2000 podczas bańki internetowej, po którym nastąpił gwałtowny spadek (poniżej 1 000 punktów). Obecnie, na przełomie roku 2023 i 2024, indeks odnotowuje rekordowe wartości w okolicach aż 18 tys. USD.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl