26.03.2024, 12:54 | czytano: 814

Aleksandra Wojtaszek z prestiżową nagrodą za tłumaczenie poezji

Jury, w skład którego wchodziła m.in. noblistka Olga Tokarczuk, ogłosiło laureatów cenionej Nagrody Literackiej "Europejski Poeta Wolności". Zwyciężyła poetka Monika Herceg z Chorwacji. Nagrodą uhonorowano również jej tłumaczkę, pochodzącą z Frydmana Aleksandrę Wojtaszek, która niedawno opowiadała o Chorwacji w MCK w Nowym Targu w ramach cyklu "MCK na walizkach".
W trakcie obrad Jury wielokrotnie podkreślało wyrównany poziom tegorocznej edycji oraz wskazało na świetnie rezonujące duety poetycko-przekładowe. Ostatecznie jednak dyskusja nad „bałkańską banią z poezją” – jak prof. Zbigniew Mikołejko humorystycznie nazwał twórczość finalistów z Bułgarii, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji – zdominowała tegoroczne obrady. Po rozmowie Jury jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu Nagrody Monice Herceg oraz jej tłumaczce Aleksandrze Wojtaszek.
Wręczenie nagród odbędzie się 19 kwietnia podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności (17-20 kwietnia).

Aleksandra Wojtaszek (ur. 1991) – bałkanistka, dziennikarka i tłumaczka. Ma doktorat z literaturoznawstwa, wykłada w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książki "Fjaka. Sezon na Chorwację", za którą otrzymała Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka oraz nominację do finału konkursu Grand Press na Książkę Reporterską Roku 2023 oraz monografii naukowej Topografie przestrzeni wyobrażonych. Serbska i chorwacka fantastyka gatunkowa. Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym” i „Herito”. Stypendystka międzynarodowego programu Connecting Emerging Literary Artists 2019–2023 i laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

oprac. r/ MCK Nowy Targ, Materiały prasowe
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl