Poznajcie Stanisława Staszla.
"Urodził się 8 maja 1891 roku w Nowym Targu. Ojciec Jan, matka Franciszka, z domu Bałos, żona Władysława, z domu Pawliśkiewicz. Z zawodu oficer służby stałej piechoty, później w stanie spoczynku, urzędnik (kpt. Od 1 czerwca 1919 roku ). W latach 1918-1921 brał udział w wojnach o niepodległość i granice Rzeczypospolitej, posiadając przydział służbowy do 2. psp. Po demobilizacji na stopie pokojowej przeniesiony do rezerwy, a później w stan spoczynku z zachowaniem przydziału mobilizacyjnego wspomnianego pułku, który w składzie 22. DP Górskiej miał miejsce dyslokacji w Sanoku. W latach 30. ubiegłego wieku był objęty ewidencją Powiatowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu, posiadając przydział mobilizacyjny do Zapasowej Kadry Oficerskiej Dowództwa Okręgu Korpusu nr V w Krakowie, jako oficer pospolitego ruszenia. Wówczas mieszkał w Nowym Targu. Podczas niemieckiej okupacji w nieustalonych okolicznościach, prawdopodobnie w akcji AB, na początku maja 1940 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy KdS für den Distrikt Krakau Grenzpolizeikommissariat Zakopane i później osadzony w więzieniu w Tarnowie. 14 czerwca 1940 roku został przywieziony do KL Auschwitz transportem z Tarnowa. W obozie otrzymał numer 64. 5 marca 1942 roku zginął w KL Auschwitz.”„Oficerowie Wojska Polskiego w obozie koncentracyjnym Auschwitz 1940-1945.”Jerzy Dębski
Przypomnijmy, że niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku.
Sprowadzano ich z różnych więzień, w tym również ze słynnej katowni Podhala – Palace, która mieściła się w Zakopanem. Transport ten stanowili w znacznej części uczniowie gimnazjum, studenci i wojskowi. Znajdowali się również nauczyciele, architekci, artyści malarze, rzeźbiarze, przewodnicy górscy, czy też sportowcy.
opr. Sebastian Śmietana