19.05.2024, 11:52 | czytano: 929

Ludźmierskie "Spotkanie ze Słowem" Władysława Orkana (zdjęcia)

zdj. Kamil Kowalczyk
W Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu zorganizowano drugie spotkanie z cyklu Ludźmierskie Spotkanie ze Słowem. Wydarzenie organizowane przez Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ oraz Związek Podhalan Oddział Ludźmierz skupione było tym razem na słowach Władysława Orkana - drugiego, obok Kazimierza Tetmajera, patrona Domu Podhalańskiego.
Z twórczością „dumaca z Gorców” spotkano się w pogodny majowy wieczór, dlatego właśnie do lektury wybrane zostały teksty związane tematycznie z różnymi odmianami miłości, które przeżywali bohaterowie Jego utworów. Była więc mowa o miłości młodzieńczej – ilustrowana opowiadaniem „Południe” z tomu „Pasterska miłość” i miłości rodzinnej – z „Listów ze wsi” wybrano opowiadanie „Miłość i małżeństwo”, z którego przytoczono fragmenty dotyczące życia rodzinnego górali z czasów Orkana oraz ogólnych zasad, które je organizowały. W ostatniej części spotkania wybrzmiały fragmenty powieści „W roztokach” poświęcone miłości góral z szeroko pojętego Podhala jaką darzyli oni Matkę Bożą Ludźmierską. Do ilustracji tekstów Orkana wykorzystano również film dokumentalny pt. „Odpust w Ludźmierzu” z 1957 roku, który został naszemu Instytutowi przekazany wraz z innymi zasobami archiwum „Tatrzańskiego Orła”.
Bogatą oprawę muzyczną wieczoru zapewnili śpiewacy: Maria Stanowska, Paulina Żaczek oraz Adrian Mrugała, którzy wykonali pieśniowy dialog, opisany przez Orkana w „Pasterskiej miłości”, oraz Muzyka „Podhalanie” z ludźmierskiego oddziału Związku Podhalan, w składzie: Katarzyna Kwak, Piotr Kwak, Adam Długopolski, Andrzej Kalata, Andrzej Plewa, Paulina Żaczek i Dawid Żaczek. Fragmenty tekstu powieści „W roztokach” czytały: Barbara Balicka, Anna Jakubiec, Barbara Kwak, Renata Lipkowska, Halina Tylka. Całość przygotowała i prowadziła prof. Anna Mlekodaj.

MCK Sokół, s/ zdj. Kamil Kowalczyk
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl