20.05.2024, 16:21 | czytano: 360

"Inspirowane naturą - motywy roślinne oraz zwierzęce w kulturze i sztuce Podhala dawniej i dziś"

zdj. organizatora
W Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie odbyła się uroczysta inauguracja projektu "Inspirowane naturą - motywy roślinne oraz zwierzęce w kulturze i sztuce Podhala dawniej i dziś” realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza ze środków programu EtnoPolska Edycja 2024.
Podczas wydarzenia odbyły się wykłady specjalistów:
- ”Motywy roślinne w kulturze i sztuce górali podhalańskich" – wykład prowadziła dr Małgorzata Wesołowska, etnobotaniczka, edukatorka przyrodnicza.
- “Zdobnictwo motywami zwierzęcymi na Podhalu" – wykład prowadził doktor nauk biologicznych Marcin Warchałowski, kierownik działu przyrodniczego Muzeum Tatrzańskiego.
- “Natura jako źródło inspiracji w twórczości” – wykład prowadziła Monika Śliwińska, zielarka-fitoterapeutka, przyrodniczka, kulturoznawczyni, przewodniczka tatrzańska.

Wydarzenie było również zaproszeniem do udziału w warsztatach rękodzielniczych, które będą odbywać się od czerwca do września 2024 roku. W trakcie inauguracji twórcy zaprezentowali tematykę warsztatów:
- ceramicznych – Justyna Zabrzewska,
- linorytu – Maria Kałuża,
- haftu – Anna Nędze-Kubiniec,
- druku botanicznego – Monika Śliwińska,
- filcowania – Maria Śliwińska.

W ramach projektu odbędą się również warsztaty malowania na szkle oraz rodzinne warsztaty rzeźbienia i malowania figurek zwierząt oraz tworzenia redykołek.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem gości z Podhala, jak i osób spoza regionu. Wykłady specjalistów oraz spotkania z twórcami były bardzo inspirujące - chętnych na udział w nadchodzących warsztatach nie brakowało.


W organizację wydarzenia zaangażowani byli wolontariusze Podhalańskiego Centrum Wolontariatu.
Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu EtnoPolska. Edycja 2024 Narodowego Centrum Kultury.

mat. nadesłany, s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl