10.06.2024, 22:37 | czytano: 480

Wernisaż wystawy "Fundator-Hrabia Władysław Zamoyski" (zdjecia)

ZAKOPANE. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego odbył się wernisaż wystawy „Fundator-Hrabia Władysław Zamoyski”.
Wszystkich licznie przybyłych gości przywitała dyrektorka galerii i kuratorka wystawy p. Lidia Rosińska-Podleśny. Burmistrza Miasta Zakopane reprezentowała Naczelnik Wydziału Kultury UM p. Joanna Staszak. Szefowa galerii przypomniała, iż rok 2024 został ogłoszony rokiem Hrabiego Władysława Zamoyskiego, postaci wybitnej, niezwykle zasłużonej dla Zakopanego i Polski. Lidia Rosińska-Podleśny przybliżyła ideę wystawy i podkreśliła, że wśród licznych zasług Zamoyskiego dla Zakopanego było m.in. ufundowanie w 1911 roku Bazaru Polskiego, budynku, w którym na piętrze powstała przestrzeń wystawiennicza, odbywały się wystawy, wydarzenia kulturalne (swoje prace prezentowali m.in. artyści skupieni wokół Towarzystwa „Sztuka Podhalańska” i Stowarzyszenia „Kilim”), a dzisiaj mieści się Miejska Galeria Sztuki.
Projekt wystawienniczy „Fundator Hrabia Władysław Zamoyski”, opowiada nie tylko o postaci i zasługach Hrabiego, ale także prezentuje 19 artystów i ich dzieła, którzy brali udział w pierwszych wystawach w przestrzeni wystawienniczej Bazaru Polskiego i mieli niebagatelny wpływ na rozwój wizerunku artystycznego Zakopanego. Na koniec szefowa galerii podziękowała wszystkim instytucjom i kolekcjonerom prywatnym za możliwość użyczenia dzieł i archiwów do wystawy. W imieniu Burmistrza Miasta głos zabrała p. Joanna Staszak, która opowiedziała o tegorocznych wydarzeniach w ramach Dni Zakopanego oraz pogratulowała kuratorskiego pomysłu wystawy p. Lidii Rosińskiej- Podleśny. Obecny na wernisażu dyrektor „Księżówki” ks. Lesław Mirek przypomniał, że to właśnie w „Księżówce” (dawnej „Adasiówce”), po przybyciu do Zakopanego mieszkał Władysław Zamoyski wraz z mamą Jadwigą i siostrą Marią.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2024 roku.

Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, archiwalia i obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. ks. dr Wł. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, PAN Biblioteki Kórnickiej w Kórniku, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Urzędu Miasta Zakopane, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i zbiorów prywatnych.

Organizatorzy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury, zdj. AH/MGS
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl