12.06.2024, 21:25 | czytano: 722

128. rocznica urodzin Antoniego Sucheckiego, więźnia Palace oraz I transportu Polaków do KL Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Poznajcie Antoniego Sucheckiego. Urodził się 12 czerwca 1896 roku w Zakopanem. Był rzeźbiarzem.
W sierpniu 1939 roku został wysłany w charakterze kierownika grupy z Zakopanego na przeszkolenie do Warszawy. Był członkiem grupy dywersyjnej. Komendant ZWZ na teren Zakopanego.

Wybuch wojny zastał go w stolicy. Na Podhale powrócił już po wrześniu 1939 r. Niemcy postanowili rozprawić się z ruchem oporu. Antoni Suchecki zostaje aresztowany i trafia do więzienia w Palace – katowni Podhala w Zakopanem. Przechodząc brutalne śledztwo zostaje przewieziony do Tarnowa i osadzony w tamtejszym więzieniu.

W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.

Przypomnijmy, że niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz został założony w celu eksterminacji narodu polskiego. Za moment rozpoczęcia jego „działalności” przyjmuje się przybycie pierwszego transportu 728 Polaków przywiezionych z więzienia w Tarnowie, dnia 14 czerwca 1940 roku. Antoni Suchecki zostaje przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 595…
Był członkiem Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz, której twórcą był rotmistrz Witold Pilecki.
Zginął 25 czerwca 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Cześć i chwała Bohaterom!

Sebastian Śmietana
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl