17.06.2024, 22:41 | czytano: 867

VI Deblowy Mini Turniej Tenisa Retro (zdjęcia)

zdj. Maria Kordiuk
VI Deblowy Mini Turniej Tenisa Retro w ramach VI Pikniku Dawnej Rabki Czar został zorganizowany w historycznym czasie dla Rabki-Zdroju, gdyż obchodzimy w tym roku 160 lat Uzdrowiska. Rabka-Zdrój jest miastem, w którym rozwijał się od wielu lat tenis ziemny. Jego historia sięga swoimi początkami lat 20 ubiegłego wieku. Pierwsze korty powstały właśnie obok Uzdrowiska, obecnego Zakładu Przyrodoleczniczego i Muszli Koncertowej.
Tenis w Rabce ma piękną historię, zwyciężczyni Pucharu Rabki z 1931 roku - Jadwiga Jędrzejowska zdobywczyni 65 tytułów mistrzyni kraju, wielokrotna finalistka najważniejszych międzynarodowych turniejów w roku 1939 została zwyciężczynią Mistrzostw Francji w grze podwójnej.
W turnieju wzięło udział 6 par deblowych. Do niedzielnego terminu zgłoszonych było jeszcze 6 osób (trzyosobowa rodzinna z Nowego Targu, jedna zawodniczka z Krakowa oraz tenisistka z Nowego Sącza ze Stowarzyszenia Tenisowego RETURN) czyli 3 kolejne pary. Oznacza to, że turniej cieszy się dużym zainteresowaniem.

Sportowa rywalizacja na kortach to międzypokoleniowe i międzynarodowe spotkanie tenisistów z Hiszpanii, Włoch, Francji i Polski. Specjalnie dla przyjeżdżającej do Rabki młodzieży z Europy, w tym roku zostały przez prowadzącą turniej dokupione „retro rakiety”.

Turniej wygrała para deblowa z Rabki Zdroju Beata Hałuszka i Marek Świder, drugie miejsce zajęła para deblowa Zdzisław Stępień z Francisco Vega Castro z Ferrol z Hiszpanii. Trzecie miejsce zajęła para Europejczyków Diego Vanzetto z Conselve z Włoch i Simon Jean-Pierre Christian Pointu z Bouilly z Francji. Czwarte miejsce para rabczan Jadwiga Dubrowska-Gług i Wojciech Gług, piąte miejsce Krzysztof Kościesza-Zaba z Rabki-Zdroju, który rozgrywał mecze z synami Janem i Wiktorem. Szóste miejsce zajęła Kristina Ciociola z Manfredonii z Włoch i Zbigniew Pistor z Rabki-Zdroju.

Gra przebiegała w bardzo miłej atmosferze i z pozytywnymi relacjami między zawodnikami co dobrze rokuje na kolejny tenisowy rok.

Rozgrywki turniejowe prowadzone były z podziałem na dwie grupy, w których mecze rozgrywane były na zasadzie „każdy z każdym”. Z grup wyłoniona została najlepsza para, która przechodząc do finału zagrała mecz o 1 miejsce. Pary deblowe walczyły również o każde kolejne miejsca. Zasada punktacyjna zakładała, iż w każdym spotkaniu zawodnicy walczyli aby uzyskać 10 punktów. Ten wynik był decydującym o zwycięstwie.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w sponsorowanie i promowanie turnieju: Głównemu Sponsorowi Turnieju - Burmistrzowi Leszkowi Świdrowi, Prezes Uzdrowiska Rabka - Annie Źrubek fundatorowi upominków dla zawodników, Działowi Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miasta Rabka-Zdrój i Centrum Kultury Sportu i Promocji za promowanie wydarzenia oraz Firmom umożliwiającym bezpłatne drukowanie plakatów i dyplomów: Zbigniewowi Mackosiowi z Zakładu Usługowego Małej Poligrafii Import-Export oraz Firmie F.H.U. ELLENA z Rabki-Zdroju.

Historia tenisa w Rabce-Zdroju pokazuje, że bywały w naszym mieście okresy bez tenisa. Tak było po II wojnie światowej i kolejny raz gdy zamieniono korty na plac zabaw dla dzieci. O powrót kortów do parku zadbali mocno zaangażowani i związani do dzisiaj ze sportem zasłużeni rabczańscy społecznicy, działacze, tenisiści Edward Konieczny, Marek Szarawarski, Wiesław Kuziemka, Zbigniew Mackoś, Marek Omiecki i Stanisław Szarawara, którzy w roku 1978 działając w TKKF „Carlina” postanowili odbudować kort. Prace nad przywróceniem kortów w obecnym miejscu trwały od 15 marca do 20 października 1978 roku.

Historię tę oraz innych ważnych dla tenisowej Rabki wydarzeń opisuje w swej książce "Tenis w Rabce-Zdroju" Marek Szarawarski organizator wielu Turniejów Tenisowych w tym również poprzednich pięciu turniejów w ramach Dawnej Rabki Czar. Dziękujemy za udostepnienie prywatnych materiałów do wystawy „Historia tenisa” zaprezentowanej i udostępnionej na korcie w Parku Zdrojowym.

Tegoroczny Turniej prowadziła Marta Tabaszewska-Bochnar ze wsparciem Beaty Hałuszki, która w trzech językach komunikowała się z europejskimi uczestnikami turnieju, dbając tym samym o dobrą atmosferę Turnieju.

Marta Tabaszewska-Bochnar, zdj. Maria Kordiuk
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl