12.11.2013, 22:39 | czytano: 1436

Siedemnaście nominacji?

Łyżwiarze szybcy Pucharem Świata w Calgary zainaugurowali olimpijski sezon. Te zawody oraz w Salt Lake City, Astanie i Berlinie zdecydują o kwalifikacji olimpijskiej. Paszporty do Soczi rozdane zostaną na podstawie zdobytych punktów i czasów w Pucharze Świata. Tor w Calgary jest najszybszy, więc ci, którzy na nim dobrze się zaprezentowali, mogą szykować się do igrzysk. W przypadku Polaków można mówić o prawdopodobieństwie aż 17 nominacji!
Wśród pań Luiza Złotkowska ( 1000, 1500 i 3000 metrów), Katarzyna Bachleda Curuś i Natalia Czerwonka (obie 1500 i 3000 metrów), Katarzyna Woźniak (3000 metrów) oraz panowie – Zbigniew Bródka i Konrad Niedźwiedzki (obaj 1000 i 1500 metrów), Artur Waś (500 metrów), Jan Szymański (1500 i 5000 metrów), a także dwie drużyny.
To dlatego, że inauguracja cyklu PŚ w Calgary była w wykonaniu Polaków okazała. Poprawili oni trzy rekordy kraju – Złotkowska na 3 km (4.03.68) oraz w wyścigach drużynowych - mężczyzn (Bródka, Niedźwiedzki, Szymański) – 3.41,72 i kobiet (Bachleda Curuś, Złotkowska, Woźniak) – 2.59,42, co pozwoliło zająć trzecie miejsce.
Z kolei czas Złotkowskiej na 3 km był najlepszy w grupie B. Czwarta była Woźniak, a dziewiąta Czerownka. Ósme miejsce zajęła Bachleda Curuś (4.05,18).

Ponadto Złotkowska z czasem 1.15,46 zajęła czwarte miejsce w grupie B na 1 km. Jej wynik jest gorszy tylko o 0,07 od rekordu kraju Bachledy Curuś, Czerwonka była dwunasta.

Rekord sztafety dał panom piąte miejsce. Poprawili najlepszy wynik o 1,94 sek. W składzie w porównaniu z 2009 rokiem, doszło do jednej zmiany –za Sebastiana Druszkiewicza wystąpił Bródka.
Niedźwiedzki na 1000 metrów uzyskał czas 1.08,92, a Czerwonka na 1500 metrów – 1.57,62. Oboje zajęli dziesiąte miejsca. Pozycję wyżej uplasował się Szymański w biegu na 5 km (6.21,55).