31.12.2013, 15:49 | czytano: 2882

Niezapomniane chwile (cz. II)

Drugie półrocze 2013 roku było bogate w sukcesy podhalańskich sportowców. Przeżyjmy je jeszcze raz.
LIPIEC
6 - pięć medali zdobyli kolarze górscy podczas mistrzostw Polski. Medal z najcenniejszego kruszcu zawisł na szyi Moniki Żur, wychowanki Lubonia Skomielna Biała w kategorii U23. W tej samej kategorii kolarska Lubonia Stefania Staszel stanęła na najniższym stopniu podium. Obie startowały również w wyścigu elity (seniorki). Żur zajęła czwarte miejsce, a Staszel – siódme. Tytuł wicemistrza kraju seniorek wywalczyła Katarzyna Solus Miśkowicz z Bukowiny Tatrzańskiej. Medalową kolekcję uzupełniła Agnieszka Bal (Luboń), która jako trzecia finiszowała w kategorii juniorek oraz sztafeta 4F Racing, w składzie z Żur.
7 – Puchar Podhala w piłce nożnej wywalczył Poroniec, który w finale pokonał 1:0 Lubania Maniowy.
14 - w barażach o prawo gry w piłkarskiej klasie A odpadł Skawianin i Błyskawica, odpowiednio z Zawratem Bukowina Tatrzańska i Orawą Jabłonka.
20 - Andrzej i Filip Brzezińscy stanęli na najniższym stopniu podium mistrzostw świata U23 w kajakarstwie górskim.
20 – Kaja Karkula (Luboń Skomielna Biała) została brązową medalistką mistrzostw Polski juniorek młodszych w kolarstwie górskim.
21 – Sosnowiec został triumfatorem pierwszych mistrzostw Małopolski w piłce nożnej sześcioosobowej zorganizowanej przez nowotarska Copacabanę. Gościem imprezy „Rób to co kochasz” był piłkarz krakowskiej Wisły Patryk Małecki.
22 – Maciej Kot został triumfatorem konkursu skoków na igelicie o Puchar PZN.
24 – Wojciech Wiercioch (Jarmuta) został wybrany najlepszym piłkarzem klasy A w sezonie 2012/13 w plebiscycie Sportowego Podhala. Uzyskał 992 glosy. W zabawie wzięło udział 4850 czytelników!

SIERPIEŃ

2 - Maciej Kot, Krzysztof Biegun, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wygrali konkurs drużynowy Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Wiśle Malince. Sukces biało – czerwonych przypieczętował Kamil Stoch, bijąc własny rekord skoczni! Mistrz świata z Predazzo pofrunął aż na 136 metr, poprawiając o 1,5 metra własny letni rekord skoczni.
2 - Monika Liptak, zawodniczka Spływu Sromowce Wyżne, odniosła życiowy sukces. W rozgrywanych na francuskim torze w Bourg Saint Maurice mistrzostwach Europy juniorów i U23 w slalomie kajakowym zajęła piąte miejsce.
3 - Filip i Andrzej Brzezińscy wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy U 23 w kajakarstwie górskim (C-2).
3 – Maciej Kot był drugi w indywidualnym konkursie LGP w Wiśle Malince.
3 – Tadeusz Błażusiak sięgnął po złoty medal w zawodach X-Games w Los Angeles w Endurocrossie.
4 - Filip i Andrzej Brzezińscy oraz Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczyk zdobyli złoty medal ME U 23 w C-2 drużynowo. W kajakach zespół wywalczył brązowy medal, z Rafałem Polaczykiem w składzie.
4 – Gabriel Marcinów zajął drugie miejsce w dziewiątej i dziesiątej eliminacji mistrzostw Polski w trialu.
4 – Krzysztof Łabuda wygrał siódmą i ósmą eliminację mistrzostw Polski w enduro juniorów. Lideruje w kalifikacji generalnej.
4 – piłkarze Huraganu Waksmund zostali triumfatorami Pucharu Wójta Gminy Nowy Targ.
18 - W słoweńskim Tacen bracia Filip i Andrzej Brzezińscy wywalczyli srebrny medal w Pucharze Świata w kajakarstwie górskim, w C-2.
18 - polscy skoczkowie narciarscy świetnym występem w Letniej Grand Prix przerwali supremację Niemców, którzy dotychczas wygrywali wszystkie indywidualne konkursy. Tym razem na najwyższym stopniu podium stanął Kamil Stoch, a tuż obok niego, a drugim stopniu Maciej Kot.
24 - Jan Ziobro zajął trzecie miejsce na skoczni w Hakubie.
25 – Mateusz Polaczyk powrócił, po kontuzji, na kajakowy tor w wielkim stylu. Był trzeci w PŚ rozegranym w Bratysławie.
26 - trzech nowotarskich trialowców uczestniczyło w dwóch rundach mistrzostw Europy w Skandynawii. Rafał Luberda, Oskar Kaczmarczyk i Łukasz Zborowski najpierw wyruszyli do Norwegii, a stamtąd tydzień później startowali w Szwecji. Pierwszy był czwarty i ósmy, Oskar – 10 i 15 (w klasie młodzik) oraz 15 i 22 ( w klasie junior), a Zborowski startujące w młodzikach w klasie International – 32 i 22.
27 - młodzi kajakarze górscy wyłowili z wody siedem medali – jeden złoty i po trzy krążki w kolorach srebrnych i brązowych w mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych. Medal z najszlachetniejszego kruszcu zawisł na szyi Ewy Hurkały (Pieniny Szczawnica) w kanadyjkach jedynkach juniorek. W tejże konkurencji tuż za podium uplasowała się jej koleżanka klubowa Izabela Węgrzyn, która z kolei w kajakowej jedynce znalazła się na drugiej pozycji. Wśród juniorów młodszych w K-1 medal z tego samego koloru wywalczył Jakub Brzeziński, a na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Majerczak (Pieniny). Ten ostatni był piąty w C-1. Brązowy medal w K-1 w juniorkach młodszych wywalczyła reprezentantka Spływu Sromowce Wyżne, Kamila Chmiel. Dorobek podhalańczyków uzupełnił junior tego klubu, Adam Kozub w kanadyjce jedynce.
28- 29 - podhalańscy sportowcy zdobyli dziewięć medali mistrzostw Polski w biathlonie letnim – cztery złote, tyleż srebrnych i jeden brązowy. Na najwyższym stopniu podium stanęła Krystyna Pałka, która wygrała bieg na dochodzenie na 10 km. Wśród mężczyzn na dystansie 12,5 km triumfował Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko), który wyprzedził kolegę z zespołu Łukasza Szczurka. Pałka dzień wcześniej w biegu sprinterskim wywalczyła wicemistrzostwo kraju, ulegając Magdalenie Gwizdoń (BLKS Żywiec).
28-29 - dwa medale wywalczyli skoczkowie. Dawid Kubacki (Wisła Zakopane) stanął na najwyższym stopniu podium letnich mistrzostw Polski. To pierwszy mistrzowski tytuł zawodnika z Nowego Targu. Po pierwszej serii na czele stawki był ex aequo z Klemensem Murańką (Wisła Zakopane). Za skoki o tej samej długości otrzymali identyczne noty. W finałowej serii Kubacki poprawił się o 3 metry (skoczył 104 m) i zwyciężył, z notą 266,5 pkt. Murańka miał notę o pięć punktów mniejszą, która dała mu wicemistrzostwo kraju.
28-29 - srebrny medal letnich mistrzostw Polski w kombinacji norweskiej zdobył Wojciech Marusarz (AZS Zakopane), a na najniższym stopniu podium stanął jego kolega klubowy Jan Łowisz.

WRZESIEŃ

1 – Krzysztof Łabuda, na dwie rundy przed końcem, mistrzem Polski w enduro, w klasie junior. W cuglach wygrał dwie rundy w Romanówce.
6 – ogłoszono wyniki współzawodnictwa dzieci i młodzieży w Małopolsce w sporcie szkolnym. Powiat nowotarski kolejny raz uplasował się na drugiej pozycji, ustępując miejsca tylko Krakowowi.
8 – Jan Ziobro (WKS Zakopane) został letnim mistrzem Polski na dużej igelitowej skoczni. Maciej Kot (AZS Zakopane) był drugi, a Dawid Kubacki – trzeci.
13 - Mateusz Polaczyk wywalczył brązowy medal w mistrzostwach świata w kajakarstwie górskim w kajakowej jedynce.
14 - kajakarze górscy - Grzegorz Polaczyk, Mateusz Polaczyk i Dariusz Popiela zdobyli srebrny medal w rywalizacji drużynowej K1 x 3 w mistrzostwach świata w Pradze.
21 – Tadeusz Błażusiak wygrał trzecią rundę GEICO EnduroCross, która rozegrana została w kalifornijskim Ontario. W poprzednich dwóch rundach, w Las Vegas i Sacramento, był drugi, a wygrał Mike Brown.
22 – Filip i Andrzej Brzezińscy (C-2) oraz Monika Liptak (K-1) zostali młodzieżowymi mistrza Polski w kajakarstwie górskim. Tytuły wicemistrzowskie wywalczyli: Michał Wiercioch i Grzegorz Majerczyk (C-2) i Rafał Polaczyk (K-1).
29 – trialowcy AMK Gorce Nowy Targ po raz 22 zdobyli tytuł drużynowego mistrza Polski. Gabriel Marcinów został pierwszym wicemistrzem kraju, a Michał Łukaszczyk –drugim. Marcinów obronił mistrzowską koronę w klasie junior, wyprzedzając Jakuba Łukaszczyka i Pawła Lenarta (Ochotnica). W klasie młodzik całe podium dla nowotarżan. Triumfował Oskar Kaczmarczyk przed Łukaszem Zborowskim i Danielem Nykazą. W klasie otwartej tytuł wicemistrza kraju przypadł Michałowi Łukaszczykowi, a w klasie senior – Bogusławowi Sięce. W Pucharze Polski, w klasie weteran na drugim i trzecim miejscu ukończyli sezon reprezentanci AMK – Marek Pawlikowski i Zbigniew Jedynak. Zaś klasę maluch wygrał Maciej Steskal.

PAŹDZIERNIK

12 – Tadeusz Błażusiak zajął drugie miejsce w czwartej rundzie mistrzostw Ameryki w Denver.
13 – Oskar Pieprzak zajął drugie miejsce w przeprawowym rajdzie z cyklu Polish ATV Challenge.
26 – konferencja naukowa połączona z promocją wydawnictwa „Olimpijczycy spod Tatr”, poświęcona historii występów podhalańskich sportowców na igrzyskach olimpijskich.
LISTOPAD

16 – odbyły się obchody 80-lecia Podhala. Po uroczystościach w sali Urzędu Miasta i wręczeniu zasłużonym odznaczeń, wieczorem rozegrany mecz Olimpijczycy Podhala –Olimpijczycy Polski.
17 - Tadeusz Błażusiak świetnie rozpoczął cykl imprez o mistrzostwo świata w SuperEnduro. Wygrał wszystkie trzy finały rajdu w Liverpoolu.
17 - Luiza Złotkowska i Katarzyna Bachleda Curuś poprawiały rekord kraju na dystansie 1500 metrów w łyżwiarskim PŚ w Salt Lake City. Drużyna z wymienionymi wyżej zawodniczkami plus Natalia Czerwonka ustanowiły rekord Polski w biegu drużynowym.
22 – Tadeusz Błażusiak kolejny raz zadziwił Amerykę. Po raz piąty w karierze został mistrzem Ameryki w halowym motocyklowym enduro.

GRUDZIEŃ

1- Luiza Złotkowska zajęła piąte miejsce w wyścigu na 1500 metrów w Pucharze Świata w kazachskiej Astanie. Na dystansie 1 km piąty był Konrad Niedźwiedzki.
7- Katarzyna Bachleda Curuś zajęła czwarte miejsce w wyścigu na 3000 metrów w zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Berlinie. Luiza Złotkowska uzyskała 12. rezultat. Konrad Niedźwiedzki „wykręcił” siódmy czas, a Jan Szymański wygrał grupę B na 1500 metrów. Paweł Waś w sprincie był drugi w słabszej grupie
8 - wreszcie przyszedł taki dzień, w którym wszystko zagrało. Wreszcie udało mi się ustrzelić cztery zera. Ostatnio takie strzelanie miałam na igrzyskach olimpijskich w Turynie – mówiła Krystyna Pałka, która była trzecia w biegu biathlonowym na 10 km na dochodzenie w Pucharze Świata rozgrywanym Hochfilzen.
8 - Katarzyna Bachleda Curuś, Luiza Złotkowska (Poroniec Poronin) i Natalia Czerwonka (Cuprum Lubin) zajęły drugie miejsce w wyścigu drużynowym Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim Berlinie. Panowie - Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański (Poroniec) i Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice) - wykręcili trzeci czas dnia i wywalczyli sobie paszporty do Soczi. Bachleda Curuś świetnie pobiegła dystans 1500 metrów, była druga.
11 – ogłoszono lokaut w polskim hokeju. Rozgrywki ekstraklasy zostały zawieszone.
14 – polskie unihokeistki zajęły ósme miejsce w mistrzostwach świata kobiet rozgrywanych w Bernie i Ostrawie. Polski w grupie eliminacyjnej zajęły trzecie miejsce pokonując Rosję 6:3 oraz uległy mistrzyniom świata – Szwecji 0:16 i wicemistrzyniom globu – Finlandii 2:9. W ćwierćfinał pokonały Danie 7:4, a w nim uległy Czeszkom 1:10. W meczach o miejsca 5-8 przegrały z Łotwą 0:9 i wygrały z Niemcami 3:1. Z orzełkiem na piersi wystąpiło siedem nowotarżanek – Marzena Bryniarska, Aneta Grynia, Magda Krzystyniak, Agnieszka Timek, Justyna Florczak, Katarzyna Fuła (M MKS Podhale) i Anna Kubowicz (Szarotka). Zespół prowadziła dwójka szkoleniowców Podhala – Arkadiusz Pysz i Jacek Michalski.
15 – Tadeusz Błażusiak zajął drugie miejsce w drugiej rundzie mistrzostw świata w łódzkiej Atlas Arenie.
15 - Moje skoki były naprawdę bardzo dobre, oddawane z dużym przekonaniem i z „pompą”- mówił Kamil Stoch, który triumfował w Pucharze Świata w Titisee-Neustadt. Dzień wcześniej był drugi.
15 - nowotarski fanklub gdańskiej Lechii w hali Gorców spotkał się z piłkarzami, trenerami i kierownictwem gdańskiej drużyny. Gdańszczanie przyjechali do Nowego Targu prosto po bezbramkowym meczu z Górnikiem Zabrze.
21 - to był historyczny konkurs skoków Pucharu Świata. W Engelbergu po raz pierwszy w historii na pierwszych dwóch miejscach znaleźli się Polacy. Aż czterech znalazło się w pierwszej dziesiątce. Po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium stanął Jan Ziobro. Drugie był Kamil Stoch.
22 – Kamil Stoch pierwszy, a trzeci Jan Ziobro w drugim konkursie skoków w Engelbergu.
28 - Piotr Głowacki, Sebastian Druszkiewicz i Andrzej Gąsienica Laskowy – złoci medaliści w biegu drużynowym MP w łyżwiarstwie szybkim.
29 - dziewięć medali zdobyli łyżwiarze szybcy podhalańskich klubów w drugim dniu rozgrywanych w Zakopanem mistrzostw Polski. Sześć krążków – po dwa z każdego koloru – wywalczyli seniorzy, trzy złote wywalczone zostały w czempionacie młodzieżowców. W seniorach po dwa medale zawisły na szyi Katarzyny Bachleda Curuś i Luizy Złotkowskiej (obie Poroniec Poronin). Pierwsza zgarnęła złoto w biegu na 3 km i srebro w sprincie. Druga sprint ukończyła na trzecim miejscu, a na długim dystansie „wykręciła” drugi czas dnia. W męskiej rywalizacji Jan Szymański wywalczył tytuł mistrza Polski na dystansie 5 km, a Sebastian Druszkiewicz brązowy krążek.
W młodzieżowych mistrzostwach Polski dwa złote medale wywalczyła Angelika Fudalej (AZS Zakopane) – na dystansach 500 i 3000 metrów. Trzeci krążek w tym kolorze dorzucił Artur Nogal (Poroniec) w sprincie.
30 – Luiza Złotkowska i Jan Szymański (oboje Poroniec) zdobyli po trzy złote medale w ostatnim dniu mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim. Złotkowska wygrała biegi na 1500 i 5000 metrów oraz wielobój. Szymański najszybszy był na dystansie 1500 i 10000 metrów i również w wieloboju. Srebrny krążek wywalczyła na 1500 metrów Katarzyna Bachleda Curuś, a brąz na 10 km Sebastian Druszkiewicz. W młodzieżowych mistrzostwach kraju komplet złotych medali zdobyła Angelika Fudalej.

Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl