Dwadzieścia medali lekkoatletów UKS "Gimpel" Nowy Targ (zdjęcia)

zdj. Piotr Jabłoński
Zarząd UKS „Gimpel” Nowy Targ, działającego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego, podsumował osiągnięcia sekcji lekkoatletycznej w roku 2013.
Klub działa od 11.04.2006 r, jest Organizacją Pożytku Publicznego, numer KRS: 0000254769. Zarząd pracował w składzie Piotr Jabłoński prezes, Barbara Wcisło sekretarz, Joanna Jethon –Sułkowska skarbnik.
Wyczynowa sekcja lekkoatletyczna promowała Szkołę, Miasto, Powiat i Województwo na arenach sportowych całej Polski. Była wśród jedenastu klubów, które przyczyniły się do zajęcia 50 miejsca przez Gminę Miasta Nowy Targ (na 884 sklasyfikowane) w Systemie Sportu Młodzieżowego, monitorowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Powiat Nowotarski uplasował się na 34 pozycji (na 364 sklasyfikowane), a Województwo Małopolskie na piątej (16 województw).

Realna praca trenera lekkiej atletyki wyniosła 12 godzin tygodniowo, razem w roku – 600 godzin (12 godzinx50 tygodni), plus wyjazdy na zawody – 144 godziny (24x6 godzin). Był zatrudniony w charakterze instruktora PCK w wymiarze trzech godzin tygodniowo przez osiem miesięcy. W ramach zadania publicznego Gminy Miasta Nowy Targ, otrzymał wynagrodzenie za 40 godzin pracy. Pozostałe zajęcia prowadził, tak jak dotychczas (od czterech lat), nieodpłatnie, w ramach wolontariatu. W sekcji trenowali uczniowie czterech szkół, dwóch ponadgimnazjalnych i dwóch gimnazjalnych. Ilościowo przeważali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego.

Sprawdzone, w czasie wieloletniej pracy w I Liceum, systemy ­ zajęć pozalekcyjnych, imprez sportowych, wewnętrznych klasyfikacji, nagradzania, naboru do sekcji, ­ dostosowano do zmienionych, aktualnych uwarunkowań. Prowadzono całoroczną punktację do Rankingu na Najlepszą Lekkoatletkę i Najlepszego Lekkoatletę (dawniej na Najsprawniejszych Uczniów). Wygrali Małgorzata Cygoń i Oskar Nowak.

Wydano pięć certyfikatów potwierdzających uzyskanie wyniku lepszego od rekordu Szkoły. Otrzymali je ­ Aneta Kojs, Robert Bieda, Norbert Bieda, Michał Pyzowski, Daniel Mastalski.

Udział uczennic i uczniów I Liceum w treningach i zawodach, pozwolił zająć wysokie miejsce wśród najlepszych szkół w Polsce. Osiągnięcia w sporcie kwalifikowanym zawdzięczamy także zawodnikom wywodzącym się z innych szkół.

Sport szkolny

19.08.2013 r. Zarząd Główny Szkolnego Związku Sportowego ogłosił klasyfikację końcową Ogólnopolskiej Korespondencyjnej Ligi Lekkoatletycznej 2012/2013. Chłopcy zajęli 19 miejsce w kategorii open i 9 wśród liceów. Sklasyfikowano 292 szkoły, w tym 97 liceów. Skład: Tomasz Brandys, Michał Pyzowski, Oskar Nowak, Maksymilian Florek, Gustaw Tlałka, Franciszek Sutor, Adam Pawlikowski, Jan Groński, Wojciech Urbaniak, Adrian Kopeć, Michał Gawęda, Adrian Sobolak, Jakub Stojek, Szymon Kojs, Maciej Stopka Studencki, Wojciech Kozdraś. Dziewczęta zajęły 51 miejsce w kategorii open i 30 wśród liceów. Sklasyfikowano 273 szkoły, w tym 117 liceów. Skład: Justyna Wilczek, Katarzyna Pańszczyk, Klaudia Wielkiewicz, Sabina Szewczyk, Małgorzata Cygoń, Aleksandra Nowak, Karolina Kula, Aleksandra Szatkowska, Anna Truta, Barbara Bala, Monika Kaleta, Anna Truta.

Sport kwalifikowany

Zawodnicy sekcji lekkoatletycznej brali udział w 24 imprezach sportowych. Zdobyli 20 medali w zawodach międzywojewódzkich i wojewódzkich. Startowali na ośmiu stadionach, w jednej hali sportowej i na trasach biegów przełajowych w dwóch miastach.

Osiągnięcia sekcji lekkoatletycznej UKS „Gimpel” Nowy Targ w ogólnopolskich zawodach i klasyfikacjach.

28.09.2013 r. Radom. W Mistrzostwach Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce, Krzysztof Kosakowski zajął 13 miejsce w pchnięciu kulą 5 kg.

15.09.2013 r. Mielec. W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Krzysztof Kosakowski zajął pierwsze miejsce w pchnięciu kulą i trzecie w rzucie dyskiem, Justyna Baran była 11 w pchnięciu kulą. Zdobyli sześć punktów dla miasta Nowy Targ, Powiatu Nowotarskiego i Województwa Małopolskiego w Systemie Sportu Młodzieżowego monitorowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

1.06.2013 r. Kielce. W Eliminacjach Strefowych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Tomasz Baran zajął szóste miejsca w pchnięciu kulą 5 kg i w rzucie dyskiem 1,5 kg, Małgorzata Cygoń siódme miejsce w biegu na 1500 m, a Oskar Nowak ósme w biegu na 2000 m z przeszkodami.

29.11.2013 r. W Grand Prix Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w Biegach Przełajowych Irena Dąbrowska zajęła 37 miejsce, Małgorzata Cygoń 43, Wiktoria Atanasow Ancew 50, Oskar Nowak 75, Jakub Złahoda 97, Robert Bieda 99. Punkty w pięciu zawodach (wiosna ­2, jesień ­3) zdobyło 69 kobiet i 119 mężczyzn. Zawody przeprowadzono w wyłącznie w kategorii open, mogli w nich startować zawodnicy z całej Polski, powyżej kategorii młodzika, w tym również niezrzeszeni.

31.12.2013 r. Polski Związek Lekkiej Atletyki od wielu lat prowadzi zestawienia rezultatów osiągniętych przez zawodników na imprezach w Kraju i na Świecie. Wśród stu najlepszych, w poszczególnych konkurencjach, w sezonie letnim 2013 roku znalazło się ośmiu zawodników UKS „Gimpel” Nowy Targ, sklasyfikowani zostali w 16 konkurencjach, w czterech kategoriach wiekowych. Następnych czterech zajęło miejsca w drugiej setce. W sezonie halowym 2013, do grona 100 najlepszych zakwalifikowało się sześciu.
Miejsca zawodników UKS „Gimpel” Nowy Targ (w nawiasach w województwie), zawody na stadionie:

Młodzicy: Krzysztof Kosakowski – 25 (1) miejsce w pchnięciu kulą 5 kg, 81 (4) w rzucie dyskiem 1,5 kg; juniorzy młodsi ­ Oskar Nowak ­ 81 (6) miejsce na 600 metrów, 78 (4) na 1000 metrów, 82 (3) na 1500 metrów, 58 (2) na 2000 metrów z przeszkodami, (18) na 400 metrów, (7) na 800 metrów, Tomasz Baran – 36 (1) miejsce w pchnięciu kulą 5 kg, 83 (3) w rzucie dyskiem 1,5 kg;

Juniorzy: Franciszek Sutor – 53 (2) miejsce na 600 metrów; Adam Pawlikowski – 33 (2) w pchnięciu kulą 6 kg, 66 (2) w rzucie dyskiem 1,75 kg; Jan Groński – 80 (4) w pchnięciu kulą 6 kg, 91 (7) w rzucie dyskiem 1,75 kg; młodzieżówki ­ Irena Dąbrowska – 67 (7) miejsce na 800 metrów, 27 (4) na 1000 metrów; młodzieżowcy: Robert Bieda – 70 (10) miejsce na 1500 metrów.

Miejsca zawodników UKS „Gimpel” Nowy Targ, zawody w hali:
Juniorzy młodsi – Oskar Nowak ­ 81 (9) w skoku w dal, Tomasz Baran ­ 84 (3) w pchnięciu kulą 5 kg; juniorzy – Jakub Stojek ­ 56 (4) w skoku w dal, Michał Pyzowski ­ 60 (5) w skoku w dal, Adam Pawlikowski ­ 24 (2) w pchnięciu kulą 6 kg, Jan Groński ­ 65 (6) w pchnięciu kulą 6 kg.

Osiągnięcia sekcji lekkoatletycznej UKS „Gimpel” Nowy Targ w zawodach na szczeblu wojewódzkim.

5.01.2013 r. Brzeszcze. Halowe Mistrzostwa Województwa w Lekkiej Atletyce: drugie miejsca zajęli – Michał Pyzowski na 60 m, Adam Pawlikowski w pchnięciu kulą 6 kg; brązowe medale zdobyli – Franciszek Sutor 60 m przez płotki, Jakub Stojek w skoku w dal, Tomasz Baran w pchnięciu kulą 5 kg.

16.03.2013 r. Kraków. Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w Biegach Przełajowych Seniorów. Irena Dąbrowska zajęła ósme miejsce, a Robert Bieda 13.

6.04.2013 r. Tarnów. Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w Biegach Przełajowych Juniorów Młodszych i Juniorów. W kategorii juniorek Katarzyna Pańszczyk zajęła drugie miejsce, wśród juniorów młodszych Oskar Nowak ukończył bieg na trzeciej pozycji.

8.06.2013 r. Kraków. W Mistrzostwach Województwa Małopolskiego w Lekkiej Atletyce Juniorów i Juniorów Młodszych w kategorii juniorów młodszych, pierwsze miejsce zajął Oskar Nowak w biegu na 1500 m, drugie Małgorzata Cygoń na 1500 m, Tomasz Baran trzecie w pchnięciu kulą 5 kg. Wśród juniorów Adam Pawlikowski zajął drugie miejsce w pchnięciu kulą 6 kg i trzecie w rzucie dyskiem 1,75 kg, Michał Pyzowski był trzeci w biegu na 100 m, brązowy medal w pchnięciu kulą 6 kg zdobył również Jan Groński.

22.09.2013 r. Kraków. Mistrzostwa Województwa Młodzików w Lekkiej Atletyce. Krzysztof Kosakowski zajął drugie miejsce w pchnięciu kulą 5 kg i piąte w rzucie dyskiem 1 kg, Justyna Baran zdobyła brązowy medal w pchnięciu kulą 3 kg i zajęła czwarte miejsce w rzucie dyskiem 0.75 kg.

9.11.2013 r. Kraków. Finał Grand Prix Krakowa w Biegach Przełajowych. Po pięciu biegach, Małgorzata Cygoń zajęła drugie miejsce, a Wiktoria Atanasow Ancew siódme, obie wśród juniorek młodszych. W kategorii juniorów młodszych Oskar Nowak zajął trzecie miejsce, a Jakub Złahoda dziesiąte.

Pracę Klubu na rzecz młodzieży oraz promowanie Szkoły, Miasta i Powiatu, wsparli: Joanna Jethon – Sułkowska, Barbara Wcisło, Ewa Kolasa, Agnieszka Maciaś – Paprocka, Szymon Pohrebny – nauczycielki i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu, Rodzice i Sympatycy, odprowadzając na rzecz Klubu 1% od podatku, Maria Lorek właścicielka Biura Usług Rachunkowych, Spółka Kaliński& Szeliga, dzierżawcy stadionu przy Ośrodku Sportowym „Gorce” Nowy Targ, Józef Guzik prezes KS „Gorce” Nowy Targ, Jan Baran, Wojciech Kosakowski rodzice zawodników, Komitet Studniówkowy – 2013, Powiatowe Centrum Kultury, Gmina Miasta Nowy Targ.