23.10.2014, 22:30 | czytano: 2472

Zbójecki krok się realizuje!

- To jest zbójecki krok ze strony uczelni, ale właściwy, który da obfity plon – powiedział w sierpniu senator RP, prof. Stanisław Hodorowicz podczas aktu podpisania umowy o powołaniu hokejowej drużyny akademickiej przez PPWSZ w Nowym Targu i MMKS Podhale Nowy Targ.
- Tworzymy zręby drużyny młodzieżowej – dodawał rektor uczelni, prof. Iwon Grys. – Będzie to drużyna międzynarodowa. Wyrażam zgodę na indywidualny tok studiów, bo będą takie sytuacje, że zajęcia będą się pokrywały z meczami. To jest projekt dużej skali. W 14- letniej historii uczelni nie było tak dużej grupy studentów z indywidualnym tokiem studiów i do tego obcokrajowców.
- Historyczna chwila w życiu uczelni i podhalańskiego grodu – dorzucał Stanisław Hodorowicz. – Być może za niedługo drużyna będzie brać udział w poważnych rozgrywkach.

Od tej konferencji upłynęło blisko dwa miesiące. Obcokrajowcy, głównie ze wschodu, zjeżdżali partiami do Nowego Targu i przez ten czas tylko trenowali. Igora Omeljanenko połknęła pierwsza drużyna „szarotek” i trzeba przyznać, że wybór jak na razie się sprawdza. Części wzmocniła drużynę juniorów MMKS-u, ale dołączyli do niej zawodnicy, którzy skoczyli grać w Podhalu i razem trenowali, trenowali. Czekali, by zagrać w „poważnych rozgrywkach”. Wydawało się, że projekt upadnie. Bo jaki jest sens tylko trenować? Pracę wykonaną na treningach trzeba gdzieś sprawdzić, by można korygować błędy, by robić postępy. Tymczasem pozostałe klubu kręciły nosem, nie bardzo się zgadzały na grę nowego tworu w pierwszej lidze. Spory trwały, ale zakończyły się dzisiaj. Zarząd PZHL podjął decyzję o przyjęciu drużyny akademickiej Podhala do rozgrywek pierwszej ligi. Za tym krokiem poszły zmiany terminarzu rozgrywek, a także nowego regulaminu.

P:ZHL wydał komunikat, w którym czytamy:
„W dniu 23.10 br. Zarząd PZHL, po konsultacji z klubami I ligi, podjął decyzję o dołączeniu do rozgrywek w obecnym sezonie drużyny PPWSZ Podhale Nowy Targ oraz związanych z tym zmianach w Regulaminach PZHL. W związku z tym modyfikacji uległ terminarz rozgrywek i każdy zespół rozegra dwie rundy spotkań (32 mecze w sezonie regularnym). W drużynie z Nowego Targu, która nie będzie grała w play-off, mogą występować zawodnicy zagraniczni. Gracze PPWSZ Podhale nie będący wychowankami klubu z Nowego Targu (w tym obcokrajowcy), nie będą mogli zamiennie występować w PHL, Pucharze Polski i rozgrywkach młodzieżowych w barwach MMKS Podhale. W pozostałych drużynach I ligi, poza SMS I i SMS II Sosnowiec, w meczu będzie mogło występować dwóch zawodników zagranicznych (rocznik 1988 i młodsi). W zakresie dotyczącym udziału zawodników klubu z Nowego Targu w innych rozgrywkach, a także dopuszczalnej liczby zawodników nie posiadających polskiego obywatelstwa w rozgrywkach I ligi zmianie uległy odpowiednie zapisy regulaminów PZHL.

Rozgrywki pierwszej ligi trwają już na dobre. Trochę namieszano w terminarzu. Większość klubów będzie musiała zmienić plany i rozegrać w najbliższy weekend mecze z innym niż planowano przeciwnikiem. Podhale jeszcze nie zagra. Zadebiutuje 8 i 9 listopada w Sosnowcu z SMS -em. Pierwsze spotkania u siebie rozegra tydzień później z UKH Dębica.

Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Zobacz pełną wersję podhale24.pl