Jak rozwinąć swoją kreatywność i zaistnieć w świecie sztuki? Czy trzeba mieć specjalne predyspozycje? Kreatywne "JA" można i należy rozwijać.
Czy każdy musi mieć talent?
Niestety, wciąż pokutuje przekonanie, utrwalane w dzieciach od najmłodszych lat, że muszą wykazywać specjalne talenty lub predyspozycje, aby uprawiać w przyszłości zawody związane ze sztuką. Już maluchy klasyfikujemy na zasadzie "umie rysować", "nie umie śpiewać". Jak bardzo ograniczające są te przekonania! Po pierwsze, dla wielu osób sztuka nie musi być kiedyś źródłem dochodu, a pasją, dającą szczęście, oddech, radość.
Po drugie, w dzisiejszym świecie tak wiele jest rodzajów sztuki – można malować martwą naturę, zająć się projektowaniem o nieco bardziej technicznym aspekcie, fotografią czy dziełami artystycznymi o całkowicie abstrakcyjnym charakterze. Kluczem do odnalezienia swojej przestrzeni nie jest "wrodzony talent", ale pragnienie kreatywnego, twórczego wyrażania siebie, sprawdzenia swoich możliwości i zdobywania nowych umiejętności.
Jak otworzyć w sobie kreatywne "JA"?
Warto dać sobie czas i przestrzeń na eksperymentowanie ze sztuką. Dobrze jest doświadczać jej zarówno czynnie jak i biernie, nastawiać się na różne bodźce. Wystawy, muzea, performance różnego rodzaju mogą nam wskazać kierunek, podpowiedzieć co się nam podoba, co do nas przemawia. Dobrze jest próbować w różnych dziedzinach, bawić się technikami, aby sprawdzić, w którym kierunku wykazujemy uzdolnienia, nad czym chcemy pracować. Nie musi to być malarstwo czy rzeźba.
Żeby spełniać się artystycznie można realizować się na przykład w takich dziedzinach jak ceramika, projektowanie graficzne, projektowanie ubioru lub kostiumów scenicznych, tworzenie witraży czy druk artystyczny. W sztuce, poszukiwania własnego kierunku są normalne – nie należy się poddawać dlatego, że coś nie wychodzi lub wydaje się nieodpowiednią ścieżką rozwoju. Wielu artystów eksperymentowało, nawet ze swoim stylem, zanim odnalazło się w świecie sztuki.
Kompleksowa edukacja
Świetnym sposobem na wejście do świata sztuki jest kompleksowa edukacja w tym zakresie, pod okiem znakomitych artystów i pedagogów. Warto sprawdzić ofertę liceum sztuk plastycznych Kraków - CosinusYoung. To miejsce, w którym stawia się na kreatywność i możliwość twórczego wyrażania siebie – w tak wielu dziedzinach, że każdy, kto chce odkryć swoje kreatywne "JA" znajdzie coś dla siebie. W szkole rozwijać można różne specjalizacje, nie tylko rozwijając się artystycznie w danym kierunku, ale również poznając tajniki niektórych zawodów – na przykład kostiumologa czy wizażysty.
To dobra opcja, która pozwala wejść w dorosłe życie z pewną jego wizją. Wielu młodym osobom trudno jest po skończeniu szkoły średniej zdecydować się na konkretny kierunek studiów, nie mają bowiem zupełnie wyobrażenia o tym co mogą robić później. Liceum sztuk plastycznych pozwala na rozwój w szerokim zakresie, a przede wszystkim, na niesamowitą konfrontację z własną kreatywnością, na tworzenie twórczości, która może położyć fundament pod całe przyszłe życie zawodowe.