31.03.2010, 17:22 | czytano: 959

Młodzi Szwajcarzy w Nowym Targu

Zdj. Archiwum szkoły
Przez tydzień uczniowie „Goszczyńskiego” gościli w swoich domach kolegów z College Gombach w szwajcarskim Fryburgu. Rewizyta już w czerwcu.
- To już kolejna wymiana młodzieży pomiędzy I LO i szwajcarską szkołą - mówi Maria Kopeć, dyrektor „Goszczyńskiego”. - Pałeczkę od prekursora projektu, cieszącego się blisko 20-letnią tradycją, Konrada Nowaka przejęły dwie anglistki - Marta Domalik i Agnieszka Paprocka-Maciaś, które dla gości przygotowały bardzo ciekawy program.
Młodzi Szwajcarzy odwiedzili m.in. kopalnię soli w Wieliczce, muzeum w Oświęcimiu i Wawel. Piekli chleb w skansenie w Zubrzycy, wyprawili się również na jarmark nowotarski.

- Spędzili tydzień z polskimi rodzinami, mieli okazję uczestniczyć w życiu codziennym naszych uczniów i zadawali mnóstwo pytań - od architektury począwszy („Dlaczego dachy na waszych domach są spiczaste?”), poprzez system edukacji, na kwestiach społecznych skończywszy („Jakie są prawa kobiet w Polsce?”) - dodaje Maria Kopeć. - Pobyt w Polsce miał nie tylko przybliżyć im nasz kraj i region oraz jego historię i kulturę, ale też rozbudzić ich ciekawość, co najwyraźniej się udało. Rozstanie okazało się trudniejsze niż przypuszczano - polały się łzy, a uściskom nie było końca. Na pocieszenie opiekunowie powtarzali: „Zobaczymy się w czerwcu”.

p/

Zobacz pełną wersję podhale24.pl