29.10.2010, 10:19 | czytano: 934

Apel poległych u Goszczyńskiego

Zdj. Archiwum szkoły
NOWY TARG. W czwartek, 28 października, w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego odbył się Apel Poległych, poświęcony pamięci profesorów i uczniów szkoły, którzy oddali swe życie za wolną Ojczyznę w latach 1914-21 i 19139-45 . Było ich co najmniej 120.
W uroczystościach wzięli udział uczniowie i nauczyciele szkoły, rodziny poległych, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz przedstawiciele władz samorządowych. Zostały odczytane nazwiska poległych, następnie złożono kwiaty pod tablicami pamiątkowymi przy wejściu do szkoły. Pierwsza część uroczystości składała się m.in. z odśpiewanych przez młodzież szkolną oraz zaproszonych gości pieśni patriotycznych. Podczas drugiej, w auli szkoły, zostały odczytane trzy biogramy poległych przygotowane przez Jacka Waksmundzkiego, a dyrektor Maria Kopeć poinformowała, że w przyszłym roku zostanie wmurowana trzecia tablica poświęcona poległym. Na obecnych brakuje co najmniej 40 nazwisk. Ich aktualną listę można zobaczyć na stronie internetowej szkoły, w zakładce historia.
O historii Apeli Poległych będzie też można przeczytać w Almanachu Nowotarskim, który ukaże się 5 listopada. Autorem artykułu jest nauczyciel historii w I LO p. Jacek Waksmundzki. On też przygotowuję książkę, w której znajdą się biogramy poległych. Wydanie publikacji planowane jest na rok 2014, kiedy to odbędą się uroczystości 110-lecia szkoły.

oprac. p/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl