20.01.2012, 18:16 | czytano: 1118

Spotkanie przyszłych weterynarzy z psami zaprzęgowymi (zdjęcia)

NOWY TARG. Ostatnie zajęcia praktyczne w klasie II technikum weterynaryjnego Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu odbyły się na świeżym powietrzu. Było to spotkanie z hodowcami północnych psów zaprzęgowych.
Na początku, poznaliśmy historię i pochodzenie poszczególnych ras, a następnie zostały nam przedstawione dwa z czterech typów psów pociągowych. Były to Samojed i Siberian Husky.
Właścicielka psów prezentowała nam sprzęt niezbędny do tego sportu, opowiadała o pielęgnacji i odpowiednim żywieniu zwierząt oraz o różnych historiach związanych z psim zaprzęgiem.

Poznaliśmy maszera, który wyjaśnił nam sztukę powożenia oraz zaprezentował posłuszeństwo swoich psów przy saniach. Po instruktażu każdy po kolei, po specjalnym torze kierował saniami, do których przyczepione były trzy psy.

Nie obyło się bez wypadków ale zawsze wstawaliśmy z uśmiechem na twarzy i otrzepywaliśmy się ze śniegu.

Bardzo ciekawa była prezentacja kolejnej dyscypliny, w której uczestniczyły psy cani-crossing. Dostaliśmy specjalne pasy, do których przyczepiony był pies i razem z nim mieliśmy przebiec określoną trasę. Kto nie miał ochoty na bieganie to mógł wziąć psa na smycz .
Najlepsza zabawa była jednak na koniec kiedy to my ciągnęliśmy maszera na saniach. Okazało się jednak, że nie jesteśmy w tak dobrej kondycji jak psy.

Po wspaniałej zabawie i wzbogaceni o nową wiedzę podziękowaliśmy hodowcom. Na zdjęciach prezentujemy „namiastkę” naszej wspaniałej przygody.

Źródło: szkoła, opr. s/
Zobacz pełną wersję podhale24.pl