15.10.2012, 23:12 | czytano: 989

Uczniowie nowotarskiego „Goszcza” w mieście wież i bram - Ravensburgu (zdjęcia)

arch. szkoły
Na początku października br. wróciła z Ravensburga siedmioosobowa grupa młodzieży I LO w Nowym Targu. Wyjazd, który w ramach wymiany szkolnej i przy współfinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży („Jugendwerk”) zorganizowała Joanna Jethon-Sułkowska i Leszek Ciężobka, był drugą częścią tegorocznego przedsięwzięcia.
Kontakt ze szkołą w Niemczech wydaje się nie tracić na serdeczności, a wręcz przeciwnie, po przyjęciu uczniów i nauczycieli można odnieść wrażenie, że z każdym nowym spotkaniem coraz bardziej zacieśniają się więzi przyjaźni pomiędzy Liceum im. S. Goszczyńskiego a Katolickim Gimnazjum Św. Konrada w Niemczech. Dowodem na to niech będzie coraz bardziej atrakcyjny i różnorodny program przygotowywany dla uczniów biorących udział w wymianie językowej. Oprócz realizacji głównego celu, jakim jest ćwiczenie użycia języka obcego w praktyce, który to cel realizuje się niejako sam przez się w czasie wzajemnych kontaktów na wspólnych wycieczkach, lekcjach w szkole, podczas wspólnych wieczornych wyjść, możliwe jest także danie uczniom możliwości poznania rówieśnika zza Odry w jego własnym domu, szkole, regionie i kraju. Taką właśnie okazję dał tygodniowy program zwiedzania i poznawania Ravensburga i Szwabii.
Do najważniejszych wydarzeń zaliczyć należy m.in. dzień w szkole, polegający na uczestnictwie w zajęciach lekcyjnych, zwiedzanie perełki architektury, jaką jest barokowa bazylika w Weingarten, udział w inicjatywie „Ravensburgska Noc Sztuki”, podczas której w różnych budynkach miasta ravensburgscy artyści i uczniowie szkół wystawiali swoje dzieła. Dalsze dni przyniosły wycieczkę do Bad Buchau i udział w warsztatach w muzeum archeologicznym Federseemuseum, wizytę w Centrum Badań Sadownictwa nad Jeziorem Bodeńskim w Bavendorf, zwiedzanie katedry i akwarium Sea Life w Konstancji, spacer po Ravensburgu i oficjalne przyjęcie w ratuszu przez Burmistrza Miasta Ravensburg. Kulminacją spotkania był wyjazd do Sztutgartu do Mercedes-Benz Museum i wizyta na Cannstatter Wasen, gdzie corocznie jako dziękczynienie za obfite plony odbywa się podobny do monachijskiego Oktoberfestu - sztutgarcki Cannstatter Volksfest.

Podróżnicy z „Goszcza” naładowani wiedzą i nowymi doświadczeniami w kontaktach z Niemcami już opowiadają kolegom i koleżankom o tym, jak spędzili te siedem dni wymiany. Dzielą się wrażeniami i burzą przez to także stereotypy o sąsiadach, jakie do tej pory gdzieś głęboko w nas wszystkich tkwią. Przy okazji zachęcają do udziału w następnej wymianie, która odbyć ma się w roku 2013.

Leszek Ciężobka - opiekun wymiany, opr. s/ zdj. arch. szkoły
Zobacz pełną wersję podhale24.pl