23.10.2012, 20:57 | czytano: 2202

Comenius: Francuzi, Niemcy, Włosi i Turcy w Zespole Szkół Nr 3 w Nowym Targu (zdjęcia)

arch. szkoły
W Zespole Szkół Nr 3 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu gościli nauczyciele i uczniowie z Włoch, Francji, Niemiec i Turcji. Spotkanie to było częścią, realizowanego w ramach unijnego programu Comenius, projektu „Europe is Culture without Borders”. Od ponad roku nowotarscy licealiści pod opieką swoich nauczycieli współpracują z rówieśnikami za granicą, tworząc filmy, komiksy, czy prezentacje multimedialne.
Po spotkaniach na Sycylii, w Bretanii, u stóp Schwarzwaldu przyszedł czas na Nowy Targ. Tematem tego etapu działań były święta religijne i państwowe oraz związane z nimi tradycje.
Program przygotowany przez Klub Comeniusa z II LO związany był z tematem aktualnej części projektu. Należy podkreślić, że był to program bardzo bogaty i różnorodny, a przy tym również współtworzony przez gości. Już pierwszy dzień przyniósł wiele atrakcji. Na część inauguracyjną złożyły się między innymi: występ szkolnej grupy folklorystycznej, krótkie prelekcje i prezentacje multimedialne przygotowane przez gospodarzy na temat ich szkoły, regionu i kraju, zajęcia integracyjne oraz konkurs. Część druga poświęcona była pracy nad projektem. Reprezentanci wszystkich szkół przedstawili najpopularniejsze święta w swoich krajach i omówili sposób ich celebracji. Nie zabrakło też demonstrowania strojów, czasem tak egzotycznych jak stroje tureckie lub sycylijskie. Kolejnego dnia uczniowie i nauczyciele brali udział w warsztatach w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej, gdzie poznawali technikę malowania na szkle i piekli chleb. Oprócz Zubrzycy podczas pobytu w Polsce obcokrajowcy zwiedzili również wspólnie z gospodarzami Zakopane i Kraków.

Interesującym przeżyciem dla zagranicznych gości był też niewątpliwie udział w obchodach Dnia Edukacji Narodowej zwanym również Dniem Nauczyciela. W Zespole Szkół Nr 3 jest to dzień istotny nie tylko z powodu jego wagi historycznej i wychowawczej, ale również dlatego, że w tym dniu odbywa się ślubowanie uczniów klas pierwszych, nowo przyjętych do społeczności szkolnej. Duże wrażenie zrobiła na gościach sama forma święta i ceremoniał. Wrażenie to zostało dopełnione przez koncert szkolnych artystów. Jak się dowiedzieliśmy, święto o takim charakterze nie istnieje w krajach naszych gości, ale po doświadczeniach w Polsce, zamierzają je wprowadzić chociaż w swoich szkołach.

Głównym celem nowotarskiego spotkania było zaprezentowanie wystawy „Kultura ponad granicami – świąteczne tradycje”. Przygotowywaną od dłuższego czasu wystawę uroczyście otwarto ostatniego dnia spotkania - 15 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Na ekspozycję złożyły się prace przygotowane przez członków Klubów Comeniusa w szkołach partnerskich. Były to prace różnorodne – fotoreportaże, plakaty, formy przestrzenne, instalacje, kolaże, a łączyło je jedno - inspiracja tematem świąt. Doskonałym uzupełnieniem wystawy stał się poczęstunek przygotowany przez przedstawicieli nowotarskiego Związku Podhalan. W sali regionalnej MOK – u zwiedzający mogli skosztować specjałów kuchni regionalnej, niezwykle smacznych potraw świątecznych.

Po południu przyszedł czas na zamknięcie tej części projektu. Uczestnicy wysłuchali jeszcze prezentacji na temat poloneza i zwyczaju studniówki, a następnie uczyli się tego znanego, polskiego tańca. Wypełniony wrażeniami dzień zakończył się podsumowaniem projektu, ewaluacją i wspólnym koncertem. Teraz uczniowie z działającego w nowotarskim II LO Klubu Comeniusa przygotowywać się będą do następnego spotkania szkół partnerskich. Odbędzie się ono w kwietniu 2013 roku w Stambule.

Anna Miśkowiec, zdj. arch. szkoły
Zobacz pełną wersję podhale24.pl