11.04.2013, 23:40 | czytano: 653

„Lekcja czytania” z Grzegorzem Jankowiczem w II LO w Nowym Targu

zdj. Dominika Zązel
NOWY TARG. Uczniowie II LO uczestniczyli w „Lekcji czytania”, którą poprowadził dr Grzegorz Jankowicz z redakcji „Tygodnika Powszechnego”, krytyk, eseista i tłumacz, wiceprezes Korporacji Ha!art, dyrektor wykonawczy Festiwalu Literatury im. J. Conrada.
„Lekcje czytania” to ogólnopolska akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, której celem jest propagowanie czytelnictwa. W ramach tego przedsięwzięcia licealiści mają możliwości spotkania i rozmowy o literaturze z naukowcami, pisarzami, eseistami, wydawcami.
Tematem rozmowy był utwór Italo Calvino „Nasłuchujący król”. Wraz z prowadzącym (który szybko znalazł wspólny język ze słuchaczami i okazał się być bardzo przyjaznym) zastanawialiśmy się nad sensem tego opowiadania. Mimo że tekst na pierwszy rzut oka nie wydawał się łatwy, to jednak, dzięki wspólnej interpretacji, odkryliśmy jego głębszy wymiar. Pan Jankowicz zachęcał nas do czytania pozostałych utworów Italo Calvino.

Sądzę, że ta zachęta była skuteczna.

Myślę, że „Lekcja czytania” otworzyła wszystkich uczestników spotkania na inną, nieznaną z kanonu lektur szkolnych, ale niezwykle ciekawą i fascynującą, literaturę.

źródło: szkła, Natalia Wróbel (Ie), zdj. Dominika Zązel
Zobacz pełną wersję podhale24.pl