06.05.2013, 21:04 | czytano: 1972

Comenius - uczniowie II LO w Nowym Targu w Stambule (zdjęcia)

arch. szkoły
Od września 2011 roku w nowotarskim II LO w ramach programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół realizowany jest projekt „Europe is Culture without Borders”. Grupę projektową tworzą uczniowie i ich nauczyciele ze szkół średnich w Niemczech, Francji, Włoszech, Turcji i Polski. Wspólnie poznają oni i prezentują różne aspekty kultur swoich krajów.
Pod koniec kwietnia pięć uczennic z Klubu Comeniusa działającego w nowotarskiej szkole pod opieką nauczycieli – koordynatorów uczestniczyło w spotkaniu, które odbyło się w Stambule. Spotkanie w Turcji było piątym z kolei i oczekiwanym z największą ciekawością. Tematem przewodnim wizyty była muzyka, taniec i piosenka. Uczestnicy przedstawili prezentacje multimedialne ukazujące tradycje muzyczne swoich krajów. Najwięcej emocji wzbudziły warsztaty tańca tureckiego i pokaz sycylijskiej grupy tanecznej.
Ponieważ projekt zakłada poznawanie kultury, obyczajowości i historii, gospodarze zorganizowali zwiedzanie wybranych miejsc. Na trasie tej wycieczki znalazły się miejsca niezwykłe i znane: rezydencja sułtanów Pałac Topkapı, Hagia Sophia – monumentalna świątynia bizantyjska, Błękitny Meczet, znajdująca się w podziemiach miasta Cysterna Bazyliki i wreszcie słynny Grand Bazaar.

Niewątpliwe szczególne wrażenie zrobiła na gościach wizyta w Muzeum Panoramy upamiętniającym … zdobycie Konstantynopola przez Turków. Natomiast szczególne przyjemnym akcentem tureckiej przygody była podróż stateczkiem przez cieśninę Bosfor na wysepkę Wieża Leandra (tur. Kız Kulesi, dosł. Wieża Panny).

Uczestniczki wyprawy do Turcji przyznają, że było to jedno z ich najciekawszych doświadczeń licealnych. Realizacja obecnego projektu kończy się w lipcu tego roku, ale organizatorzy już myślą o kolejnym.

Anna Miśkowiec, Klub Comeniusa w II LO w Nowym Targu, zdj. arch. szkoły
Zobacz pełną wersję podhale24.pl