24.06.2013, 14:54 | czytano: 2300

Uczniowie „Goszczyńskiego” gościli partnerów z Ravensburga

arch. szkoły
Czerwiec to tradycyjnie już czas wymian w I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. W tym roku początkiem czerwca grupa uczniów podejmowała w swoich domach partnerów z zaprzyjaźnionego już od lat Katolickiego Gimnazjum St. Konrad w Ravensburgu.
W tym roku zebrała się stosunkowo liczna grupa chętnych, bo trzynaście osób. Świadczy to o tym, że młodzi ludzie chcą zawierać kontakty z sąsiadami z Niemiec, rolą naszej szkoły jest im w tym pomóc i pielęgnować podjętą przed laty współpracę.
Tak jak rok temu również i tym razem cała polska grupa powitała gości na lotnisku Balice i z marszu rozpoczęła realizację bogatego w atrakcje programu wymiany. Miał on punkty związane ze szkołą i naszym miastem, a były to między innymi oficjalne powitanie i lekcje w szkole, zajęcia w Powiatowym Centrum Kultury, „podróż w czasy PRL-u” podczas zwiedzania schronu pod Urzędem Miasta, oraz punkty związane z innymi ciekawymi i wartymi pokazania miejscami Podhala i Małopolski. Na liście zwiedzonych obiektów znalazły się Kopalnia Soli w Bochni, Wzgórze Wawelskie, Rynek z Sukiennicami, Kościół Mariacki, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, zamki w Czorsztynie i Niedzicy, zapora w Niedzicy oraz muzeum w Oświęcimiu i Brzezince.
Oprócz realizacji głównego celu, jakim jest ćwiczenie użycia języka obcego w praktyce, który to cel realizuje się niejako sam przez się w czasie wzajemnych kontaktów na wspólnych wycieczkach, lekcjach w szkole i podczas wspólnych wieczornych wyjść, możliwe jest także pokazanie gościom zza Odry naszego kraju, życia, realiów i podhalańskiej kultury. Wspaniałą okazją do tego był zresztą występ zespołu pod kierownictwem pani Józefy Kuchty „Młodzi Łopuśnianie” w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej, gdzie odbył się też podsumowujący cały tydzień wspólnego przebywania grill.
Polscy uczestnicy wymiany z niecierpliwością i dreszczykiem emocji czekają już na październik, kiedy udadzą się z rewizytą do miasta wież i bram – Ravensburga. Relację z niej zdamy na pewno…

źródło: szkoła, Leszek Ciężobka – opiekun wymiany

Wymiana jest współfinansowana przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży „Jugendwerk”.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl