25.10.2013, 00:23 | czytano: 1223

Polsko- słowackie spotkanie z twórcą ludowym (zdjęcia)

23 października br. uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych udali się do Spiskiej Starej Vsi na wspólne z uczniami tamtejszej Spojenej skoly, spotkanie z twórcą ludowym. Spotkanie miało się odbyć w zagrodzie i atelier artysty. Jak się okazało, atelier było niewielkim domkiem letniskowym, za to położonym w dość rozległym ogrodzie pełnym drzew, krzewów, drewnianych rzeźb oraz kamiennych i metalowych kompozycji.
To tutaj pan Miloslaw Semančik, bo to on był bohaterem i gospodarzem spotkania, tworzy i znajduje inspiracje dla swoich dzieł.
Miloslav Semančik, podobnie jak towarzysząca mu żona, okazał się bardzo serdeczną osobą. Od razu nawiązał kontakt z młodzieżą. Chętnie pokazywał swoje prace, wyjaśniał motywy i kontekst ich powstawania. Opowiadał też o sobie. Otwarł przed przybyłymi nie tylko mini galerię, która mieściła się w jeszcze jednym niewielkim domku znajdującym się w ogrodzie, ale pokazał też swoje prywatne pomieszczenia. One również zawierały bogactwo różnorodnych dzieł, głównie wspaniałych, drewnianych rzeźb.

Domki, grill, polowa kuchnia, kominek znajdujące się na działce były wspólnym wytworem państwa Semančików. Każdy element ozdobny wykonany został przez pana Miloslawa. Wiele też przedmiotów użytkowych było tu dziełem artysty.
Miloslaw Semančik urodził się w 1947 roku w Matiašowciach k/ Spiskiej Starej Vsi. Obecnie jest na emeryturze, kiedyś pracował jako inżynier maszyn w Popradzie. Tworzy od 40 lat. Jest rzeźbiarzem, malarzem, fotografem i kolekcjonerem. Specjalizuje się głównie w drewnianej rzeźbie wywodzącej się ze słowackiej tradycji ludowej. Jego prace były wielokrotnie nagradzane i wystawiane na Słowacji i za granicą, w tym również w Polsce.

Młodzież ze Sromowiec i Spiskiej Starej Vsi miała okazję poznać tą ciekawą postać dzięki uczestnictwie w projekcie „Dunajec- wspólna rzeka- wspólna sprawa” realizowanym w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”.

Więcej o projekcie, jego celach i realizowanych zadaniach można przeczytać na www.projektdunajec.czorsztyn.pl

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl