25.11.2013, 20:36 | czytano: 784

Sukcesy uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu w Tarnowie (zdjęcia)

W Tarnowie po raz osiemnasty spotkały się dzieci i młodzież ze Szkół i Ośrodków Specjalnych z całej Polski, aby przez trzy dni uczestniczyć w Ogólnopolskim Festiwalu Artystycznym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Śpiewaj z Nami”.
Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu, tworzący dwa zespoły artystyczne „Pieguski” i „Sylaba” również wzięli udział w wielkim przedsięwzięciu.
Zespoły wróciły z cennymi trofeami z Festiwalu, który odbył się w dniach 17-19.11.2013 r. Nasi artyści zachwycili publiczność i jurorów. Za wspaniałe widowisko taneczne „Bliskie spotkania III stopnia” otrzymały główną nagrodę GRAND PRIX w kategorii zespoły taneczne oraz puchar Prezydenta Miasta Tarnowa. Program przygotowały opiekunki zespołów: p. Anna Palider, p. Stefania Firek, p. Alicja Kurdziel, p. Barbara Krauzowicz i p. Małgorzata Niegłos. Elementy dekoracyjne wykonane zostały przez zaprzyjaźnionego z zespołami p.Marcina Palidera. Przypominamy, że zespół wokalno - taneczny „Pieguski” działa od 2002 roku przy Szkole Podstawowej Nr 9 i Gimnazjum dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną, a zespół „Sylaba' działa już 20 lat, a członkami zespołu jest młodzież Gimnazjum i Szkoły Zawodowej.

Duet Sylwii i Pauliny z zespołu”Sylaba” zdobył III miejsce w kategorii zespoły taneczne za taniec „Paradoks” oraz wyróżnienie Jury Dziecięcego. Taniec był przygotowany pod kierunkiem p. Gabrieli Głodziak.

W kategorii wokalnej nasz Ośrodek reprezentowała Aleksandra Chlipała – uczennica Publicznego Gimnazjum dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Została ona przygotowana przez p. Renatę Knap, a o profesjonalny podkład muzyczny wykonanej przez Olę piosenki „Świeci miesiąc, świeci”, zadbał p. Leszek Szewczyk – muzyk, skrzypek, który już od kilku lat wspiera grupę regionalną „Milusioki” z naszej placówki. Występ Oli został zauważony i doceniony nie tylko przez licznie zgromadzoną publiczność, ale jury tarnowskiego festiwalu przyznało dziewczynce najwyższą nagrodę – GRAND PRIX.

Jak zwykle organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczestników festiwalu.

W niedzielny wieczór wszyscy obejrzeli spektakl „Lokomotywa” w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Barwna i pełna humoru interpretacja wierszy Brzechwy i Tuwima wywołała salwy śmiechu i oklasków. W drugi dzień odbyły się występy uczestników Festiwalu, a po zmaganiach konkursowych na wszystkich czekała chwila relaksu i zabawy w Restauracji Hotelu „Bristol”. Wspaniałą zabawę w dyskotekowych rytmach przerywano różnymi konkursami, a na zwycięzców czekały ciekawe nagrody. Trzeci dzień rozpoczął się od Konkursu Galowego, w którym wystąpiły wyróżnione zespoły. W tym zacnym gronie znaleźli się Nasi podopieczni. Po odebraniu pucharów i nagród pełni wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.
Uczestnictwo w zespołach wyzwala u uczniów wiele pozytywnych emocji, daje radość, a osiąganie sukcesu jest walorem terapeutycznym. Wyjazdy i prezentacje artystyczne mają dla uczniów ogromne znaczenie, pomagają przełamać barierę psychiczną, uczą właściwych kontaktów interpersonalnych z różnymi ludźmi w nieznanym środowisku, dają wiarę we własne możliwości.

Sukcesy osiągnięte w Tarnowie nie są jedynymi w historii naszych zespołów. Zespoły są laureatem wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądów i festiwali organizowanych dla osób niepełnosprawnych. Nasz sukces jest również sukcesem dla naszego miasta.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl