04.12.2013, 00:34 | czytano: 403

Zakopiańskie warsztaty slamu poetyckiego

Od 4 do 6 grudnia w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem odbywać się będą warsztaty slamu poetyckiego. Wezmą w nich udział wszyscy gimnazjaliści z POSA oraz gościnnie gimnazjaliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. O. Balzera w Zakopanem.
SLAM to połączenie poezji i performance. To forma tworzenia poezji, układania wierszy, tekstów i prezentowania ich przed publicznością.
Pojedynki slamowe, które można, w pewnym sensie, nazwać zupełnie nietypowymi wieczorami poezji odbywają się na określonych zasadach: każdy artysta ma 3 minuty na zaprezentowanie własnego utworu. Nie może używać instrumentów, kostiumów ani rekwizytów. SLAM nie polega jedynie na recytowaniu wiersza. Slamer musi utrzymać uwagę publiczności, zainteresować ją, zaskoczyć. Jury stanowi publiczność. To ona typuje zwycięzcę.

Podczas zakopiańskich warsztatów młodzież pozna zjawisko slamu, które przywędrowało do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Opowiedzą o nim slamerzy z Warszawy: Wojciech Cichoń i Grzegorz Bruszewski, którzy należą do grupy „pionierów” slamu w Polsce i do grupy czołowych slamerów w naszym kraju. Są organizatorami slamów poetyckich, czyli inaczej mówiąc pojedynków słowa mówionego w całej Polsce. Prowadzą portal poświęcony tego rodzaju sztuce: www.slam.art.pl

Slamy w ostatnim czasie stał się bardzo popularny, tego typu turnieje organizowane są w wielu miastach w Polsce.

W trakcie warsztatów gimnazjaliści będą ćwiczyć układanie wierszy, tekstów, dowiedzą się co może służyć im za inspirację w ich twórczości. Będą też nabywać umiejętności prezentowania swoich tekstów przed publicznością. Slamerzy pokażą też, jak zachowywać się na scenie, jak prawidłowo używać mikrofonu.

Warsztaty w Zakopanem zakończą się slamem, czyli pojedynkiem słowa. Finał zaplanowano na 6 grudnia, piątek o godz. 16.30 w DWORCU TATRZAŃSKIM (ul. Krupówki 12, Zakopane). Podczas pojedynku zmierzą się najlepsi uczestnicy warsztatów. Najlepszego z najlepszych wybierze publiczność.
Organizatorami warsztatów jest Akademia Młodego Artysty i Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem. Slam w Zakopanem odbędzie się po raz czwarty.

Projekt dofinansował Urząd Miasta Zakopane.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl