29.04.2014, 20:35 | czytano: 1302

Comeniusowa przygoda w kraju Draculi (zdjęcia)

arch. szkoły
Uczniowie Prywatnego LO w Nowym Targu – klasy mundurowe wrócili z kolejnych europejskich wojaży. Tym razem w ramach unijnego projektu „Comenius – partnerskie projekty szkół” gościli w Pitesti w Rumunii. Główny temat projektu brzmi: „Młodzi Europejczycy na nowo odkrywają i kultywują tradycje folklorystyczne”.
Do Rumunii pojechała grupka w składzie: Karolina Jachymiak, Dominik Polak oraz Janusz Marszalik, a także p. Anna Stołowska – koordynator projektu oraz p. Elżbieta Stolarczyk - opiekun. Przez tydzień – dzięki rówieśnikom z Pitesti – uczniowie Prywatnego LO poznawali malowniczy rejon Rumunii oraz jego tradycje i zwyczaje. Spotkali się także z kolegami z innych krajów uczestniczących w projekcie „Comenius” - Bułgarii, Litwy oraz Turcji.
Gospodarze szkoły w Pitesti przywitali gości chlebem i solą. - Następnie oprowadzono nas po szkole, przedstawiając tradycyjne tańce, pieśni, wyroby rzemieślnicze. Mieliśmy okazje wziąć udział w karaoke oraz robiliśmy z papieru tulipany – kwiaty niezwykle ważne dla mieszkańców Pitesti. Malowaliśmy również pisanki i gliniane naczynia – wspominają uczestnicy.

Drugiego dnia „comeniusowcy” zwiedzili 2 zamki położone w górach Peles w Siania oraz Bran w Transylwanii. Kolejnego dnia wzięli udział w paradzie z okazji otwarcia festiwalu Tulips Symphony. Po niej udali się do Muzeum Etnograficznego Golesti. Czekało tam na nich wiele atrakcji, m.in. warsztaty ceramiki, tworzenie tradycyjnych kukiełek oraz przygotowywanie pisanek wielkanocnych. Na zakończenie odbyły się prezentacje dotyczące Świąt Wielkanocnych i wiosennych w poszczególnych krajach. Polacy mieli okazję dowiedzieć się o zwyczajach, jakie panują w Bułgarii, Turcji, Rumunii oraz na Litwie.

Wycieczka do Curtea de Arges otwierała kolejny – sobotni dzień. Podczas pobytu w tej miejscowości „comeniusowcy” zwiedzili Kościół Królewski oraz klasztor pochodzący z przełomu XIV i XV wieku. Następnie pojechali do Poienari Fortress, gdzie poznali historię Draculi. Później piękną, ale i niebezpieczną drogą udali się na Zaporę Vidraru. Na zakończenie dnia wzięli udział w Międzynarodowym Przyjęciu Folklorystycznym, podczas którego poznawali tradycyjne rumuńskie tańce. Niedziela upłynęła na pobycie w stadninie koni, zaś ostatniego dnia, przed wylotem do Polski, udało się jeszcze odbyć spacer po Bukareszcie oraz obejrzeć budynek parlamentu i starówkę.

Projekt unijny, w którym biorą udział uczniowie z 5 krajów, zakłada wizyty partnerskie oraz szereg działań edukacyjnych w szkołach. Uczniowie poznają historię, geografię, folklor swojego regionu, który prezentują rówieśnikom z partnerskich szkół. Wcześniej uczniowie Prywatnego LO – klasy mundurowe wzięli udział w wyjazdach do Bułgarii oraz na Litwę. W planie jest jeszcze wizyta w Turcji.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl