29.04.2014, 23:28 | czytano: 3041

Upamiętnienie teatrem - konkurs organizowany przez I LO

Kanonizacja Jana Pawła II mająca miejsce w ubiegłą niedzielę to niewątpliwie ważne wydarzenie dla Polaków. Również uczniowie I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu uczcili je i to w sposób nietuzinkowy, pokazując, że postać Świętego wciąż jest im bliska. Pomysł konkursu na krótkie formy teatralne, które przedstawiały zarówno życie Karola Wojtyły przed wyborem na Stolicę Apostolską, jak i pontyfikat Jana Pawła II, okazał się bardzo trafny.
Uczniowie bowiem nie tylko upamiętnili tę wielką postać, lecz także mieli szansę, by rozwinąć swoje umiejętności artystyczne. Jak przyznaje jeden z organizatorów, mgr Wojciech Grzybek Poprzez ukazanie życia Jana Pawła II w formie wizualnej, postać ta staje się młodzieży bliższa, a w efekcie łatwiej jest zrozumieć Jego nauczanie.
Przygotowania ruszyły już początkiem kwietnia. Uczniowie klas pierwszych i drugich tworzyli wówczas scenariusze w oparciu o biografię Karola Wojtyły. Następnie zespoły teatralne intensywnie przygotowywały się do występów, które odbyły się 24 kwietnia na scenie szkolnej auli. Jak mogli przekonać się zgromadzeni widzowie, pomysły scenarzystów i reżyserów były niezwykle różnorodne. Nie zabrakło ani zabawnych anegdot związanych z życiem Ojca Świętego, ani też poetyckich form na temat Jego pontyfikatu. Ocenie podlegały przygotowanie, pomysł, przesłanie, gra aktorska, wrażenia artystyczne, a także muzyka, rekwizyty i scenografia. Decyzją jury najlepiej wypadli uczniowie klasy I „G” z przedstawieniem pt. „Ksiądz Wojtyła jako wykładowca KUL-u”. Drugie i trzecie miejsce zajęły odpowiednio klasy II „G”, która wystawiła „Pierwszą pielgrzymkę” i II „D” ze spektaklem „Wybór na stolicę apostolską”. Przedstawienia pozostałych klas również były warte uwagi i dobrze przygotowane. W przerwach między spektaklami wydarzenie zostało uświetnione występami grupy wokalnej. Widzowie mieli także okazję obejrzeć prezentację multimedialną o życiu papieża – Polaka.

Forma upamiętnienia Jana Pawła II dzięki przedstawieniom teatralnym znajduje swoje odzwierciedlenie również w życiorysie samego świętego. Wiemy przecież, jak kochał teatr. Jego debiut sceniczny przypadł na 1933 rok, a w czasie II wojny światowej wraz z przyjaciółmi założył konspiracyjny Teatr Rapsodyczny. Później sprawdził się również w roli dramaturga. Uczniowie upamiętnili więc nie tylko życie Karola Wojtyły, ale też jedną z jego największych pasji.

źródło: szkoła
komentarze
nowotarżanka01.05.2014, 08:42
super pomysł !!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl