09.06.2014, 13:13 | czytano: 1601

Polsko-niemieckie spotkanie w Szczawnicy

W sobotę, 7 czerwca zakończyło się XV spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy ze swoimi rówieśnikami z Grundschule 1 z Schöneiche w Niemczech.
Międzyszkolna wymiana uczniów i nauczycieli ma już czternastoletnią tradycję, gdyż rozpoczęła się w 2000 roku. Uczniowie mieszkają w rodzinach swoich rówieśników a w wizytach biorą również udział rodzice uczniów oraz, kilkakrotnie, przedstawiciele władz samorządowych. W tym roku trzydziestu uczniów niemieckiej szkoły oraz 9 - osobowa delegacja nauczycieli i rodziców pod przewodnictwem dyr. Sandry Wendt spędziło pięć dni w Szczawnicy realizując z polskimi uczniami projekt "Dnia Wolności" w 25 rocznicę "Okrągłego Stołu" i upadku Muru Berlińskiego. Tradycją na każdym spotkaniu jest mecz piłkarski o "Puchar Przyjaźni". Tym razem pozostał on w Szczawnicy. Poznając piękno pienińskiej przyrody uczestnicy skorzystali ze spływu przełomem Dunajca, a miasto poznali podczas gry miejskiej zakończonej pięknymi górskimi widokami na pikniku w Jaworkach. Uczniowie i dorośli byli także w Krakowie, który jest zawsze stałym punktem wizyt niemieckich gości w Polsce. Piątek jest tradycyjnie "dniem w rodzinach". Rodziny przygotowują cały dzień organizując wiele atrakcji. Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, którzy przyjęli w swoich domach niemieckich uczniów. Dziękuję także wszystkim dobroczyńcom naszej wymiany, a szczególnie panu Adamowi Wolframowi, szczawnickim flisakom oraz wielu rodzicom, którzy wspomogli organizację wymiany.
Paweł Sypek - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy
Może Cię zainteresować
komentarze
omg13.06.2014, 21:27
skandalem jest porównywać tą targowicę do Placu Niebiańskiego spokoju....efektem okrągłego stołu jest pochówek jaruzela na powązkach i oddawnie mu honoru przez obecne władze RP
mietek09.06.2014, 18:17
Z góry przepraszam za uszczypliwość być może, ale ciekaw jestem co ci niemieccy uczniowie wiedzą o okrągłym stole. Naprawdę bardzo jestem ciekaw, ponieważ z moich kontaktów z Niemcami wynika że zazwyczaj zlewa im się nasz okrągły stół z aksamitną rewolucją w Pradze i z placem niebiańskiego pokoju w Chinach, przy czym ja mówię o swoich doświadczeniach z dorosłymi Niemcami a nie dziećmi. Już widzę jak polskie i niemieckie dzieci prowadzą dyskusję na temat okrągłego stołu w Polsce - jakież to jest piękne wyobrazić sobie coś takiego!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl