01.08.2014, 23:08 | czytano: 1650

Podhalańska kuźnia farmaceutów

arch. szkoły
Policealna szkoła Służb Medycznych w nowotarskim Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. prof. Venuleta jest jedyną na południe od Krakowa, która w 2-letnim cyklu kształci techników farmacji.
Uzyskują oni również kwalifikację zawodową: „sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenie obrotu środkami farmaceutycznymi i materiałami medycznymi”, potwierdzoną egzaminem i dyplomem.
Niezaprzeczalny atut Szkoły to możliwość kształcenia w specjalistycznych pracowniach o pełnym wyposażeniu:
- pracowni technologii postaci leków
- pracowni analizy leków
- pracowni farmakognozji
- pracowni informatycznej (gdzie słuchacze poznają zasady programowania i wykorzystania programów internetowych do pracy w aptece.

- Jednym z czterech głównych przedmiotów zawodowych wykładanych w szkole jest „technologia postaci leku” – mówi wykładowczyni i wysoko kwalifikowana farmaceutyczna siła, mgr Krystyna Rogacka-Majcher z Krakowa. - Zajęcia odbywają się w bardzo dobrze wyposażonej pracowni pozwalającej na naukę wszystkich aktualnie wykonywanych w aptekach postaci leku. Uczymy wykonania czopków, gałek, maści w specjalistycznych mieszadłach zwanych unguatorami. Chlubą pracowni są loża z nawiewem jałowego powietrza, suszarka i sterylizator parowy umożliwiające naukę wykonania leków w warunkach najwyższej czystości mikrobiologicznej. Ćwiczenia prowadzone są w małych grupach, uczniowie wykonują recepty indywidualnie, co przekłada się na wysoką jakość kształcenia i zdawalność państwowego egzaminu zawodowego.

Pracownie wyposażone są również w rzutniki multimedialne i Internet.

Podstawowe przedmioty na kierunku przygotowującym techników farmacji to: technologia postaci leku, farmakologia, analiza leków, farmakognozja, działalność gospodarcza w ochronie zdrowia, także język migowy (podstawy w I semestrze), dający możliwość kontaktu z osobami głuchoniemymi. 4-tygodniowe praktyki zawodowe w aptekach i punktach medycznych odbywają się 2-krotnie w cyklu nauczania.

Szkoła posiada również własny ośrodek egzaminacyjny zatwierdzony przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną do przeprowadzania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w nauczanym zawodzie. Czynią to egzaminatorzy OKE.

Wysoko kwalifikowana kadra dydaktyczna rekrutuje się spośród pracowników naukowych Akademii Medycznej, Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i wiodących aptek.

Organizowaniu udanych praktyk służą dobre kontakty z aptekami na terenie Podhala. W dwuletnim cyklu nauczania słuchacze mają możliwość zdobycia umiejętności z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej i opanowania języka angielskiego zawodowego oraz łaciny (na I roku). Do kontaktów z klientem przygotowują słuchaczy wykładane tutaj również podstawy psychologii i socjologii.
Przetarte ścieżki do pracowni dydaktycznych i laboratoriów krakowskiej Akademii Medycznej pozwalają z kolei na organizowanie wycieczek i poznawanie branżowych nowinek.

Kształcenie odbywa się w formie stacjonarnej dziennej, lecz możliwe jest też zorganizowanie kształcenia wieczorowego.

Nabór trwa do końca sierpnia, zajęcia zaczynają się 1 września.

Farmacja co prawda uważana jest za zawód dla kobiet, ale ostatnio coraz częściej wybierają go i mężczyźni. Zdawalność egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe jest bardzo wysoka – przekracza 95 procent. O farmaceutów kończących dwuletnia edukację – jako o kadry dobrze przygotowane – co roku dopytują apteki; znajdują oni zatrudnienie także w hurtowniach, sklepach zielarsko-medycznych, aptekach szpitalnych czy w punktach aptecznych, których coraz więcej powstaje na wsiach.

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl