Wspinaczka, jiu-jitsu, atletyka terenowa, zajęcia strzeleckie, nocne warty i poranne zaprawy – w taki sposób rozpoczęli rok szkolny uczniowie pierwszych i drugich klas Prywatnego Liceum – klasy mundurowe. A wszystko to podczas 4-dniowego obozu sprawnościowo – kondycyjnego, który odbył się w Niedzicy.
Zamiast w szkolnych murach, nowo przyjęci kadeci oraz ich koledzy z drugich klas o profilu wojskowym i policyjnym 1 września rozpoczęli rok szkolny w terenie. Obozy dla klas mundurowych odbywają się cyklicznie od początku istnienia szkoły. Celem nietypowego rozpoczęcia nauki szkolnej jest integracja uczniów oraz wprowadzenie do realizacji takich zajęć jak musztra, strzelectwo, sporty i sztuki walki, wspinaczka i survival. Program obozu opracowywany jest we współpracy z jednostką patronacką V Batalionem Dowodzenia w Krakowie. Opiekę nad uczniami sprawowała wykwalifikowana kadra trenerów, instruktorów i żołnierzy. Codzienne zajęcia rozpoczynały się zaprawą poranną. Następnie realizowano zajęcia ze strzelectwa pod okiem instruktora płk Wiesława Patlewicza, wspinaczki, którą prowadzili Jacek Jaworski i Paweł Gąsior, jiu-jitsu z Aleksandrem Koziełem i atletyki terenowej z Waldemarem Alzakiem. Kierownikiem obozu była Dorota Rosiek – v-ce dyrektor szkoły, a komendantem płk Wiesław Patlewicz. Podsumowaniem obozu była rywalizacja sportowa, podczas której uczniowie walczyli indywidualnie w biegach przełajowych i strzelectwie oraz zespołowo w krosie strzeleckim, zadaniowym torze przeszkód i strzelectwie sportowym. W nocy uczniowie pełnili warty zgodnie z wojskowym regulaminem. W trakcie pobytu odbył się nocny marsz zadaniowy szlakami Pienin Spiskich oraz zwiedzanie zamku i zapory w Niedzicy, a także zajęcia z edukacji pożarniczej prowadzone przez kpt. Henryka Wielkiewicza oraz zajęcia przeprowadzone przez komisarza Szymona Kowalczyka z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Podczas wizyty na posterunku policji nad zalewem Czorsztyńskim w Niedzicy młodzież zapoznała się z działaniami policji wodnej.- Współczesna szkoła ma pełnić rolę nie tylko dydaktyczną, ale również wychowawczą, gdzie sport i aktywność fizyczna pełnią rolę wyjątkową, zwłaszcza w takiej szkole jak nasza. Wychowanie przez ruch uczy zasad zdrowej rywalizacji, szacunku dla innych, podnosi samoocenę, wskazuje na ograniczenia i uczy je przełamywać. Dzięki takim obozom staramy się kształtować u uczniów pozytywne postawy wobec kultury fizycznej, co daje wymierne korzyści w innych sferach życia - mówi nauczyciel Paweł Gąsior.
Dyrektor szkoły Władysław Hnatik wysoko ocenił pracę i zaangażowanie nauczycieli prowadzących zajęcia, a także aktywność uczniów klas pierwszych rozpoczynających naukę w szkole.
Wyniki rywalizacji podczas obozu:
Biegi przełajowe:
mężczyźni
1 – Artur Duda,
2. Szczepan Sachaj, Daniel Jendrusiak
kobiety
1 – Dominika Florczyk,
2 – Sara Tylka,
3 – Gabriela Budz
1 – Maciej Maj, Krystian Król, Daniel Chrobak
2- Miłosz Tokarczyk, Karolina Stopka, Karolina Jachymiak
3- Łukasz Moniak, Seweryn Kuliga, Damian Ustupski
Strzelanie z karabinka pneumatycznego Kpn 20:
mężczyźni
1 – Konrad Dzieża,
2 – Tomasz Brzegowy,
3- Daniel Chrobak
kobiety
1 - Dominika Skubisz,
2 – Dominika Florczyk,
3 – Klaudia Furczoń
Zespołowa rywalizacja drużyn na zadaniowym torze przeszkód:
1 – klasa 2 wojskowo-pożarnicza,
2- klasa 2 policyjna,
3 – klasa 1 wojskowo-pożarnicza,
4 – klasa 1 policyjna
źródło: szkoła