19.10.2014, 23:03 | czytano: 948

Projekt FIO "Radość budowania" - na półmetku (zdjęcia)

arch. szkoły
“Robotyka”, “Lego”, „roboty” i „programowanie” to słowa goszczące ostatnio często na ustach uczniów Szkoły Podstawowej w Ostrowsku. Dzięki staraniom grupy nieformalnej „Rodzice na rzecz rozwoju dzieci” (w składzie Urszula Dębska-Ciężobka, Małgorzata Ciężobka i Leszek Ciężobka) od dwóch tygodni co piątek odbywają się w budynku szkoły zajęcia z robotyki.
40 uczniów w dwóch grupach wiekowych uzyskuje podstawową wiedzę z zakresu konstruowania i programowania robotów w oparciu o zestawy edukacyjne Lego Education WeDo oraz Lego Mindstorms EV3.
Podczas dwugodzinnych warsztatów młodsi konstruktorzy stworzyli do tej pory z zestawów Lego WeDo ryczącego lwa, grającą na bębnach małpkę i „Diabelski młyn”. Wszystko byłoby tylko budowaniem z klocków, gdyby nie kilka kabelków, laptop i oprogramowanie. Dzięki kreatywności młodych umysłów, ich chęci eksperymentowania oraz otwartości na próby i błędy zbudowane konstrukcje poruszają się jak prawdziwe.

Lego Mindstorms to już bardziej zaawansowane programowanie, nie wspominając o konstruowaniu. Tu wykorzystywany jest do programowania graficzny język blokowy. Starsi „inżynierowie” uczą się „uruchamiać serwonapędy, odczytywać informacje z czujników oraz korzystać z pętli i warunków logicznych”, jak mówi nam p. Jakub Kasperkowicz, prowadzący cały cykl warsztatów. Przy tym wszystkim nie wolno zapomnieć, że najważniejsza jest zabawa, bo uczyć przez zabawę to jedno z założeń w tym projekcie.

Instytucją wspierającą cały projekt jest Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL z Adamem Kustwanem na czele, która pomogła pozyskać środki z Funduszu Inicjatyw Lokalnych Małopolska Lokalnie.

FIO Małopolska Lokalnie jest programem wsparcia skierowanym do młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i grup samopomocowych działających na terenie województwa małopolskiego. Powstał z inicjatywy czterech organizacji pozarządowych: Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszenia Forum Oświatowe Klucze, Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS oraz Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia.

źródło: szkoła
Zobacz pełną wersję podhale24.pl