16.02.2016, 20:37 | czytano: 577

I Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów” (zdjęcia)

arch. szkoły
W związku z 72 rocznicą wydarzeń na przełęczy Przysłop Liceum Ogólnokształcące wraz z Publicznym Gimnazjum w Szczawnicy i oddziałem PTTK w Szczawnicy zorganizowało I Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów”.
Symboliczny szlak ma na celu upamiętnienie przejścia na Przysłop partyzantów AK z oddziału „Wilka” dowodzonego przez „Zawiszę” por. Krystyna Więckowskiego po udanym ataku na posterunek policji niemieckiej w Ochotnicy Dolnej oraz same wydarzenia na tej przełęczy, czyli potyczki żołnierzy podziemia z niemieckim oddziałem, która miała miejsce 21 lutego 1944 r. Głównym celem rajdu jest uczczenie pamięci i uhonorowanie poległych w tej walce 5 żołnierzy AK:
pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek” (ur. 1923 r. w Krakowie)
strz. Jan Rogal ps. „Żbik” (ur. 1919 r. w Waksmudzie)
strz. Józef Rogal ps. „Strzała” (ur. 1925 r. w Waksmudzie)
strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk” (ur. 1920 r. w Waksmudzie)
strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher” (ur. 1922 w Nowym Targu)
Celem dodatkowym rajdu jest propagowanie turystyki górskiej oraz poznanie historii naszego regionu.
W rajdzie oprócz organizatorów (Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku nad Dunajcem, Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy i oddziału PTTK w Szczawnicy) brali udział uczniowie Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica” i „Żandarmeria”.

W piątek 12 lutego o godzinie 9 - ej, mimo miejscami zasypanych śniegiem szlaków, grupa 70. uczestników wyruszyła z placu Dietla w Szczawnicy, żółtym szlakiem, kierując się na Przysłop. Podczas 13 km trasy uczniowie wraz opiekunami zatrzymali się na chwilę odpoczynku i ciepłą herbatę w schronisku pod Bereśnikiem oraz na przystanki zadaniowe, podczas których uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczną związaną z działalnością AK na naszym terenie. Dzięki grupom rekonstrukcyjnym uczestnicy mieli możliwość przenieść się w czasie – uczestnicząc w niemieckiej obławie na partyzantów, obcując z umundurowaniem i uzbrojeniem z czasów II Wojny Świtowej. Po dotarciu na Przysłop, pod pomnikiem, uczestnicy uczcili pamięć poległych żołnierzy, zapalając znicze i odśpiewując hymn państwowy. Na zakończenie Rajdu w Zajeździe Czarda czekał na wszystkich gorący poczęstunek. Tam też planowano kolejne działania – uroczystość przekazania honorowego patronatu nad grobowcem partyzantów oraz kolejnej edycji Naszego rajdu.
Szczególne podziękowania dla Naszych Gości: Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu, Podhalańskiej Grupie Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” oraz Grupie Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria”.

Na zakończenie serdecznie zapraszamy na Uroczystość przekazania patronatu, Liceum Ogólnokształcącemu w Krościenku nad Dunajcem, Publicznemu Gimnazjum w Szczawnicy oraz oddziałowi PTTK Szczawnica, nad grobowcem partyzantów. Uroczystość odbędzie się 22. 02. 2016 r. w poniedziałek o godzinie 16 - ej na cmentarzu w Szczawnicy.

Organizatorzy
komentarze
heniek16.02.2016, 20:55
ale cyrk na kółkach
Zobacz pełną wersję podhale24.pl