06.03.2016, 14:24 | czytano: 1248

"Polityka stosowana" w II LO w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu (zdjęcia)

4 marca w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu uczennice i uczniowie uczestniczyli w pierwszych zajęciach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu organizowanej przez Klub Jagielloński przy wsparciu fundacji PKO Banku Polskiego.
Warsztaty prowadzili studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego - Robert Gąsienica i Marek Sral. Pierwszy moduł – „Parlament 2.0” – pokazywał działanie polskiego systemu politycznego. Uczennice i uczniowie wcielili się w rolę polityków, należących do pięciu frakcji: liberalnej, konserwatywnej, socjaldemokratycznej, narodowej i ludowców oraz prezesów koncernów medialnych. Działalność ustawodawcza Sejmu, tryb wyłaniania Rady Ministrów, procedura uchwalenia ustawy budżetowej, a przede wszystkim mechanizm rządzenia i rywalizacji o poparcie mediów, który uczestnicy poznali przez udział w symulacji, podkreślały innowacyjny charakter zajęć. Nawet głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów nie niosło ze sobą takiego napięcia, jak oczekiwanie na „Kciuk Cezara”, najsilniejszą broń, której mogli użyć prezesi trzech koncernów medialnych, by wyrazić zadowolenie lub dezaprobatę przekładające się na wahania poparcia społecznego dla danej partii, które decydowało o jej zwycięstwie. Oddawało to doskonale rolę mediów jako czwartej władzy.
Była to wspaniała okazja do poznania i przećwiczenia w praktyce zasad prawa konstytucyjnego, oddziaływania mediów, ale także odkrycia talentów przywódczych. Uczestnicy z niecierpliwością oczekują na kolejne zajęcia, poświęcone funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło: materiały prasowe szkoły
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl