W Zespole Szkół Technicznych i Placówek od ubiegłego roku realizowany jest międzynarodowy projekt „International ICT Competitions”, który jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Pierwsze spotkanie projektowe uczniów odbyło się w Czechach w miejscowości Nowy Jiczyn (Nový Jičín), małym miaasteczku położonym niedaleko Ostrawy.
Najważniejszym wydarzeniem całego programu był międzynarodowy konkurs ICT. Zawody składały się z trzech rund, w każdej z nich testowano inne umiejętności wykorzystywania pakietu Microsoft Office oraz OpenOffice/LibreOffice. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w angielskim środowisku językowym rywalizując ze swoimi nowopoznanymi kolegami z Czech, Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Chorwacji. Wyniki konkursu ogłosił Burmistrz Miasta Nowy Jiczyn, który wręczył także certyfikaty oraz nagrody.Szkoła czeskich partnerów ZSTiP jest bogato wyposażona w pomoce naukowe i technologie wspierające naukę przedmiotów ICT i języków obcych. Dzięki temu uczestnicy projektu zdobyli unikalne doświadczenia, poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności w zakresie technologii informatycznych. Jednocześnie nabyli nowe kompetencje językowe, ze specjalnym uwzględnieniem języka branżowego, potrzebnego im w przyszłości w pracy. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w zajęciach CLIL, czyli ekonomii wykładanej w języku angielskim, uczestniczyli w zajęciach w laboratorium tabletowym i prezentacji drukarek 3D. Uczestnicy poznali bogatą kulturę i historię naszych południowych sąsiadów, ponieważ zajęcia informatyczne wzbogacone zostały o ciekawy program kulturowy. Numerem jeden okrzyknięta została Praga, która zachwyciła zarówno budowlami, pięknym dużym Starym Miastem i kolorami, jak i znaną wszystkim informatykom (i nie tylko) kultową firmą Microsoft. Uczniowie mogli zobaczyć w jakich warunkach pracuje się w tak dużej, wpływowej korporacji, jakie wykorzystuje się nowinki technologiczne. Zwiedzili także przepiękne historyczne miasto Sztramberk, muzeum techniki Tatra, a w Ostrawie wspaniałe centrum nauki U6, gdzie nie tylko można się dowiedzieć, jak działają różnego typu wynalazki, poznać różne zjawiska, ale również można poczuć je na „własnej skórze” wykonując samodzielnie wszelkiego typu doświadczenia.
Spotkanie na pewno poszerzyło horyzonty uczestników, dało im możliwość sprawdzenia swoich umiejętności jak i nawiązania nowych znajomości, przede wszystkim jednak zachęciło do udziału w kolejnych programach Erasmus+.
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+
źródło: szkoła